دانشگاه یدی تپه ترکیه یک انتخاب هوشمندانه

معرفی دانشگاه یدی تپه:

نام دانشگاه به انگلیسی: Yeditepe University

نام دانشگاه به ترکی:  Yeditepe Üniversitesi

دانشگاه های دولتی و خصوصی زیادی در ترکیه وجود دارند که با داشتن استانداردهای بالای تحصیلی در بسیاری از رشته ها اقدام به جذب دانشجوی خارجی می کنند. یکی از دانشگاه های خصوصی شهر استانبول که در سال های اخیر میزان بالای رضایت مندی را به خود اختصاص داده است، دانشگاه یدی تپه است که در سال 1996 تاسیس شده است.

این دانشگاه در منطقه آتاشهیر شهر استانبول واقع شده است و بیش از 15 هزار دانشجوی داخلی و خارجی را در خود جای داده است و رشته های متنوع دانشگاهی را به دو زبان ترکی و انگلیسی ارائه می دهد. ناگفته نماند که امکان تحصیل در رشته های علوم سیاسی و ارتباطات به زبان فرانسه و رشته طراحی و هنر به زبان ایتالیایی نیز در این دانشگاه برای علاقمندان فراهم می باشد. دانشگاه یدی تپه ترکیه به دلیل عضویت در معاهده های تبادل دانشجو نظیر معاهده اراسموس، مولانا و فارابی، سالانه به بسیاری از دانشجوهای خود امکان تحصیل در دانشگاه های برتر اروپایی را نیز می دهد. دانشگاه یدی تپه با بیش از 700 دانشگاه معتبر در کشورهای مختلف دنیا از جمله آمریکا، کانادا، روسیه و … دارای همکاری است و این امر سبب شده است تا نام آن در سطح بین المللی درخشان باشد.

شایان ذکر است که 3 نفر از اساتید این دانشگاه جزو 100 دانشمند برتر کشور ترکیه هستند و دانشگاه بیش از 1000 عضو هیئت علمی دارد.

امکانات دانشگاه یدی تپه:

به جرات می توان ادعا داشت که دانشگاه یدی تپه ترکیه با داشتن امکانات بسیار زیاد دانشگاهی نگاه های بسیار زیادی را به خود معطوف ساخته است. آموزش و پژوهش در دانشگاه یدی تپه مطابق با آخرین استانداردهای روز دنیاست. مراکز تحقیقاتی متنوعی که در این دانشگاه وجود دارد، این امکان را برای دانشجوهای علاقمند فراهم آورده است تا در زمینه های متنوعی به تحقیق بپردازند. از جمله این مراکز می توان به مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات، مرکز تحقیقات سلول های بنیادی، مرکز تحقیقات دندانپزشکی، مرکز تحقیقات فرهنگ و … اشاره داشت. این دانشگاه از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران برای گروه های پزشکی محسوب می شود.

این دانشگاه با داشتن فضای سبز بسیار وسیع توانسته است در میان دانشگاه های خصوصی به دانشگاه سبز مشهور باشد. در زمینه انرژی های نوین نیز با داشتن پنل های خورشیدی و توربین های بادی با توان تولید بالا توانسته است بسیاری از حجم انرژی مصرفی خود را تامین کند. خوابگاه های دانشجویی که این دانشگاه در اختیار متقاضیان قرار می دهد نیز دارای امکانات رفاهی بالایی نظیر اینترنت، یخچال، تلویزیون، میز تحریر و … می باشد. اگر بخواهیم نگاهی اجمالی به سایر امکانات دانشگاه یدی تپه داشته باشیم می توان آن ها را بصورت زیر خلاصه کرد:

 • بیمارستان های تخصصی دانشگاه
 • بیمارستان دندانپزشکی دانشگاه
 • آزمایشگاه بافت شناسی
 • آزمایشگاه های مجهز به جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا
 • بیمارستان مجهز
 • کلاس های هوشمند
 • کافه ها، فست فودها و سلف غذاخوری
 • سالن های ورزشی مجهز برای انواع رشته های ورزشی
 • خوابگاه های دانشجویی دانشگاه یدی تپه
 • استودیو رادیو و تلویزیون
 • تیم های ورزشی فعال

رنکینگ دانشگاه یدی تپه:

دانشگاه یدی تپه جهش علمی خیره کننده ای را به خود دیده است. بر اساس آخرین رتبه بندی های صورت گرفته، دانشگاه یدی تپه رتبه زیر 2000 جهانی و رتبه زیر 40 کشوری را دارد. این دانشگاه در بین 300 دانشگاه برتر آسیا قرار گرفته است و روز به روز در حال پیشرفت و ترقی است و دارای رتبه 600 در بین دانشگاه های دارای کلینیک های پزشکی و سلامت است.

شرایط پذیرش دانشگاه یدی تپه:

برای ورود به دانشگاه یدی تپه نیز مانند سایر دانشگاه های کشور ترکیه باید در آزمون های ورودی ویژه داوطلبان خارجی یعنی آزمون یوس و آزمون ست شرکت کرد. البته این دانشگاه بصورت مستقیم و بدون آزمون نیز پذیرش دارد که برای بهره مندی از آن می توانید با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه آموزشی MLG در ارتباط باشید. دانشگاه یدی تپه بخش عمده داوطلبان خود را از طریق پذیرش بدون آزمون جذب می کند و شرایط متنوعی را برای پرداخت شهریه ها در نظر می گیرد. اگر ثبت نام شما از طریق مجموعه آموزشی MLG صورت گیرد، می توانید از بورسیه های تخفیف در پرداخت شهریه این دانشگاه از 25 تا 100 درصد نیز بهره مند شوید. برای پذیرش در دانشگاه یدی تپه از طریق یوس برای گروه های پزشکی کسب حداقل نمره 70 از 100 و سایر رشته ها نمره 45 از 100 مورد نیاز است. چنانچه فردی از طریق آزمون ست متقاضی اخذ پذیرش در این دانشگاه است باید نمره 1200 از 1600 را کسب کند. البته همانگونه که اشاره شد می توان بدون آزمون نیز از این دانشگاه پذیرش گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *