آزمون یوس متمرکز (TR YÖS)

آزمون یوس متمرکز (TR YÖS)

آزمون یوس متمرکز TR

تحصیل در دانشگاه و اخذ مدرک تحصیلی به منظور ورود به بازار کار به عنوان یکی از اصلی ترین اهداف تحصیلی هر فرد محسوب می شود. گاه به دلایل مختلف از جمله سطح بالای امکانات تحصیلی و دانشگاهی، افراد دانشگاه های خارج از کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند.

مهاجرت تحصیلی نیاز به تحقیق و بررسی روشنی دارد تا بهترین نتایج را به همراه داشته باشد. کشور ترکیه یکی از مهمترین مقاصد مهاجرت تحصیلی برای ایرانیان به شمار می رود. از مزایای تحصیل در ترکیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • نزدیک بودن به ایران و سهولت رفت و آمد به ان کشور
  • امکان تحصیل در دانشگاه های مورد تائید
  • تحصیل به زبان ترکی و انگلیسی بدون نیاز به ارائه اولیه مدرک زبان
  • امکان کار در ترکیه حین تحصیل
  • هزینه های مقرون به صرفه زندگی
  • فرصت کار پس از تحصیل در ترکیه
  • امکان ادامه تحصیل در دانشگاه های اروپایی و آمریکایی(عضویت در معاهده بولونیا)
  • امکان دریافت بورسیه های تحصیلی

تمام این موارد باعث می شود که کشور ترکیه سالانه پذیرای هزاران دانشجو از سراسر دنیا باشد. این امر خود موجب تنوع فرهنگی و نژادی بسیار بالا در ترکیه شده است که خود عاملی برای زندگی راحت مهاجران کنار هم می شود.

دانشجویان می توانند با فرهنگ های متفاوت آشنا شوند و دوستان زیادی از سراسر دنیا با سلایق مختلف بیابند. در کنار این عوامل، افزایش سطح علمی دانشگاه های کشور ترکیه نیز در سال های اخیر رشد بسیار چشمگیری داشته است به طوری که در زمینه تکنولوژی و تولید مقالات علمی به سطح بالایی در منطقه دست یافته است. تمام این موارد مرهون ورود اساتید و دانشجویان بین المللی است.

با داشتن مدرک دیپلم می توان برای ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی اقدام کرد و البته نکته حائز اهمیت این است که برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی باید در آزمون ورودی دانشگاه های این کشور شرکت کرد.

آزمونی که برای ورود به دانشگاه های ترکیه برگزار می شود به دو زبان ترکی و انگلیسی می باشد و به فرد این امکان را می دهد که انتخاب کند قصد ادامه تحصیل به چه زبانی را دارد. آزمون YÖS یکی از این آزمون ها می باشد که به زبان ترکی، انگلیسی، عربی و سایر زبان ها می باشد و آزمون SAT نیز یکی دیگر از این آزمون ها است که به زبان انگلیسی برگزار می شود.

برای ورود به دانشگاه های ترکیه در مقطع کارشناسی و نیز رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی باید در آزمون ورودی به نام یوس مخفف Yabanci Ögrenci Sinavi و یا به اختصار YÖS شرکت کنند. این آزمون متشکل از سه درس هوش، ریاضی و هندسه است که غالبا شامل ۸۰ سوال و در مدت زمان ۱۲۰ دقیقه برگزار می شود.

در کل می توان گفت که آزمون یوس به منظور پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه های دولتی برگزار می شود، هر چند که تعدادی از دانشگاه های خصوصی نیز این آزمون و نتایج آن را مد نظر قرار می دهند.

برگزاری آزمون یوس تا سال ۲۰۱۰ توسط سازمان سنجش و پذیرش آموزش عالی ترکیه (ÖSYM) انجام می شد اما بعد از آن سال تا هم اکنون(سال ۲۰۲۲) فرآیند برگزاری آزمون به خود دانشگاه ها واگذار شده است. این آزمون سالانه یکبار توسط هر دانشگاه و در بازه زمانی فروردین تا تیرماه بصورت مجزا توسط هر دانشگاه برگزار می گردد.

تعداد دانشگاه هایی که مجری برگزاری آزمون یوس هستند حدود ۳۰ دانشگاه است و سایر دانشگاه ها بر اساس نتایج یوس سایر دانشگاه ها اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. دفترچه آزمون به زبان های ترکی، انگلیسی، روسی، فرانسوی، آلمانی، عربی، در برخی دانشگاه ها فارسی طراحی می شود که سوالات آن از سه درس هوش، هندسه و ریاضی طرح می گردد.

طی سال های اخیر روند انتخاب و پذیرش سلیقه ای برخی از دانشگاه ها و نیز بحث مواردی نظیر فروش صندلی باعث شد تا سازمان آموزش عالی ترکیه(YÖK) وارد عمل شده و به منظور سامان بخشی ورود به دانشگاه های ترکیه تصمیم بگیرد که مجدد متولی برگزاری آزمون یوس سازمان ÖSYM باشد.

به همین منظور نام آزمون یوس به یوس مرکزی MYÖS تغییر پیدا کرد و طی قانون شماره ۲۵۴۷ نیز ابلاغ گردید. مفاد این آزمون در ماده ۴۵ این قانون ذکر شده است که عبارتند از:

۱. آزمون پذیرش دانشجوی خارجی از سال ۲۰۲۲ توسط ÖSYM برگزار می شود.

۲. کسانی که تحصیلات متوسطه خود را در موسسات آموزش عالی خارج از کشور ترکیه به پایان رسانده اند یا در مراحل فارغ التحصیلی هستند؛ قادر به شرکت در آزمون یوس متمرکز (TR YÖS) هستند.

۳. فقط از نتایج یوس مرکزی برای پذیرش دانشجو در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، حقوق، دبیری، مهندسی و معماری استفاده می شود.

۴. برای رشته هایی غیر از موارد مندرج علاوه بر نتایج یوس مرکزی، موسسات آموزش عالی می توانند از نتایج آزمون هایی نظیر SAT، نمرات دیپلم و … برای پذیرش دانشجوی خارجی اقدام کنند.

۵. برای انتقال بین دانشگاه ها و تغییر رشته در دانشگاه، دانشجویان ثبت نام شده در موسسات آموزش عالی در چارچوب سهمیه دانشجویان بین المللی به رشته های مندرج در ماده ۳ باید نتیجه آزمون یوس مرکزی را ارائه کنند.

۶. مراکز خارج از کشور ترکیه برای برگزاری آزمون یوس مرکزی متعاقبا اعلام خواهد شد.

۷. آزمون به زبان های ترکی، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، روسی و عربی برگزار خواهد شد.

۸. مفاد آزمون از سوی شورای آموزش عالی ترکیه به گونه ای خواهد بود که قوه یادگیری پایه ای داوطلب را مورد ارزیابی قرار دهد(هوش، هندسه و ریاضی).

۹. الف- شهروندان قبرس شمالی که از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۳ در موسسات آموزش متوسطه در ترکیه ثبت نام خواهند کرد و یا کسانی که تابعیت ترکیه را ترک کرده اند و اتباع خارجی برای ورود به دانشگاه ها باید در آزمون سراسری YKS شرکت کنند.

 ب- دانش آموزان دارای کارت آبی و اتباع خارجی که قبل از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۳ در موسسات آموزش متوسطه ثبت نام کرده اند و یا از آن فارغ التحصیل شده اند، اگر شرایط لازم را داشته باشند هم با آزمون یوس مرکزی ۲۰۲۵ و هم با آزمون سراسری می توانند وارد دانشگاه ها شوند اما از سال ۲۰۲۶ فقط با آزمون سراسری YKS می توانند وارد شوند.

۱۰. اتباع خارجی شاغل به تحصیل در مدارس سفارت و یا مدارس بین المللی خصوصی به استثنای کسانی که تحصیلات متوسطه خود را در ترکیه به پایان رسانده اند و یا تابعیت خود را ترک کرده اند، توسط شورای آموزش عالی تعیین می شوند. البته که طی بخشنامه دیگری آزمون یوس مرکزی از MYÖS به TRYÖS تغییر نام پیدا کرد و برگزاری آن به ژانویه ۲۰۲۳ موکول شد.

هر چند که تاکنون بخشنامه رسمی و نحوه برگزاری آن توسط سازمان YÖK منتشر نشده است، اما متقاضیان ورود و ثبت نام در دانشگاه های ترکیه باید با یک برنامه ریزی مناسب خود را برای آزمون احتمالی ژانویه( دی ماه) آماده کنند تا در صورت برگزاری یوس مرکزی با نهایت آمادگی بتوانند در این آزمون شرکت کنند.

مجموعه آموزشی MLG به عنوان بهترین آموزشگاه یوس، دوره های سالانه آمادگی ورود به آزمون یوس را برگزار می کند. در کلاس یوس ترکیه مجموعه MLG تمام مفاهیم مورد نیاز کنکور یوس به ساده ترین و روان ترین شیوه های ممکن آموزش داده می شوند و پس از پایان هر مبحث، آزمون کلاس یوس ترکیه برگزار می گردد.

به علاوه جهت ارزیابی روند آموزش دانش پذیران عزیز آزمون های آزمایشی با بیشترین شباهت به آزمون یوس ترکیه در مجموعه MLG برگزار می شود. پس از پایان هر آزمون نیز کارنامه تحلیلی در اختیار داوطلبان قرار می گیرد. این برای اولین بار است که موسسه ای چنین کارنامه ای را برای داوطلبان خود تهیه می کند.

این نحوه تحلیل آزمونی می تواند دانش پذیران را در برطرف کردن نقاط ضعف خود یاری کند. یکی دیگر از ویژگی های متمایز مجموعه MLG و کلاس یوس ترکیه این مجموعه، بهره گیری از مشاور تحصیلی به منظور برنامه ریزی و برطرف کردن نقاط ضعف دانش پذیران است.

طی دوران برنامه ریزی، داوطلبان نحوه مطالعه صحیح و روش های خلاصه نویسی و مرور های بهنگام را فرا می گیرند و با ارائه گزارش کارهای خود، تمام این فرآیندها را برای کلاس یوس ترکیه بهبود می بخشند.

دوره های از صفر، دوره های نیترو و کلاس های نکته و تست سایر خدمات آموزشی مجموعه MLG در کلاس یوس ترکیه اند که افراد را برای رسیدن به موفقیت آماده می کنند. در کلاس یوس ترکیه مجموعه MLG از جزوات تالیفی استاندارد اساتید و کتاب های ارجینال ترکی استفاده می شود. به این ترتیب دانش پذیران می توانند از بروز ترین منابع کنکور یوس استفاده کنند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کلاس یوس ترکیه و خدمات مجموعه آموزشی MLG می توانید با مجموعه در ارتباط باشید.

داوطلبان ورود به دانشگاه های ترکیه، بعد از شرکت در کلاس یوس ترکیه باید در آزمون یوس شرکت کنند و سپس با توجه به نمره آزمون خود اقدام به انتخاب رشته کنند. مجموعه MLG در انجام تمام این فرآیندها کنار دانش پذیران عزیز خود است تا دغدغه ای در این موارد نداشته باشند.

ثبت نام در آزمون های یوس، تور مسافرتی اعزام به کشور ترکیه جهت برگزاری آزمون یوس، انتخاب رشته و اقدامات لازم برای ثبت نام در دانشگاه توسط مجموعه MLG صورت می گیرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x