بورسیه تحصیلی ترکیه

بورسیه تحصیلی

ترکیه یکی از کشورهای همسایه ایران است که به دلیل وجود اشتراکات زیاد در فرهنگ و دین و همچنین قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب، مورد توجه بسیاری از ایرانی ها و مردم سایر کشورهای اسلامی قرار گرفته است.

طی چند سال اخیر، کشور ترکیه به سطح بالایی از علم و فناوری دست یافته است و رشد چشم‌گیر و فزاینده ای را تجربه کرده است و به همین‌دلیل تعداد بسیار زیادی از دانشجوهای خارجی این کشور را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

سازمان بورسیه ترکیه با همکاری دانشگاه‌های این کشور با ارائه بیش از 10 هزار بورس تحصیلی در تمامی رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، حقوق، هنر، سینما، مهندسی، فیزیوتراپی و به دانشجویان خارجی فرصت تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ترکیه را می‌دهد.

شورای پژوهش‌های علمیتکنولوژی ترکیه از تاثیرگذارترین نهادهای دولتی در این زمینه بوده است که سالیانه مبالغ زیادی را در حمایت از پژوهش‌های علمی از بودجه دولت به خود اختصاص می‌دهد. علاوه‌ بر آن، دولت ترکیه در حمایت از پژوهشگران از راه‌های دیگری از جمله اعطای بورسیه‌هایی موسوم به اسکولارشیپ‌ های جمهوری ترکیه (Türkiye scholarships ) نیز وارد عمل شده است.

علاوه بر این نوع از بورسیه‌ها، بورسیه‌های متفاوتی نیز در ترکیه به محققین از طرف موسسه‌های غیردولتی و خیریه اعطاء می‌گردد.

دریافت بورسیه تحصیلی از کشور ترکیه، مهاجرت دانشجویی به ترکیه و یا حتی اخذ ویزای تحصیلی ترکیه از جمله مواردی است که می‌تواند در زمینه مهاجرت یک دانشجو به کشور ترکیه مورد توجه قرار گیرد.

اما نکته قابل توجه این است که متقاضیان بورسیه و تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه بسیار زیاد است. همچنین علاوه بر کشور ایران، متقاضیانی از سایر کشورهای جهان نظیر خاورمیانه، آسیای شرق و حتی اروپا نیز برای اخذ ظرفیت بورسیه اقدام می‌کنند.

بنابراین در وهله اول بایستی در نظر گرفت که اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه بر اساس ظرفیت است و تنها افراد واجد شرایط می‌توانند جهت اخذ ظرفیت بورسیه اقدام نمایند. به طور کلی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به زبان ترکی می‌باشد. بنابراین بایستی مدرک زبان ترکی قابل قبولی با نمره بالا دریافت کرده باشید. جهت دریافت اخذ مدرک زبان ترکی مناسب، باید در دوره‌های زبان ترکی به نامتومرشرکت کرد و پس از گذراندن دوره، در امتحان پایانی نمره قابل قبولی را به دست آورد.

معمولا اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان دکتری نیاز به داشتن مقالات ISI دارد. به علاوه، داشتن سطح علمی مناسب و نمرات بالای تحصیلی نیز از دیگر عوامل موثرند. دانشجویان بین‌المللی که قصد اخذ بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های ترکیه را دارند، بایستی در دوره‌های زبان یک ساله شرکت نمایند.

در طی یک سال به دانشجویان زبان ترکی آموزش داده می‌شود و در پایان از دانشجویان آزمونی مبنی بر سنجش دانش زبان ترکی گرفته می‌شود. اگر دانشجو در آزمون نمره قابل قبول را کسب کند، می‌تواند درخواست خود را برای پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه بدهد. معمولا به چنین دانشجویانی بورسیه تحصیلی تعلق می‌گیرد و هزینه‌های دانشگاه به شکل چشم‌گیری کاهش می‌یابد. علاوه بر مدرک زبان، دارا بودن دیپلم 12 ساله به همراه ریز نمرات و معدل بالا بسیار قابل توجه است. معدل شخص دانشجو حداقل بایستی بالای 15 باشد. اما دانشجویانی که معدل بالاتری دارند، در الویت قرار می‌گیرند.

دانشجویان بین‌المللی که بعد از گذراندن دوره کارشناسی خود می‌خواهند به این کشور بیایند و واجد شرایط برای اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه در مقطع کارشناسی ارشد شوند، بایستی دوره زبان یک ساله و اخذ مدرک زبان ترکی را با نمره مورد قبول (سطح C1) رعایت نمایند.

همچنین در مقطع کارشناسی ارشد، دانشجویان الزاما باید مدارک تحصیلی دیپلم 12 ساله خود همراه با مدارک فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی را جهت پذیرش و اخذ بورسیه تحصیلی ارائه بدهند. همچنین قانون مبنی بر داشتن گپ تحصیلی با حد مجازی وجود ندارد. اما همانطور که گفته شد، افرادی که معدل بالاتر، سن پایین تر و از سطح زبان ترکی خوبی برخوردار هستند، در الویت پذیرش دانشگاه‌های ترکیه قرار خواهند گرفت.

در مقطع کارشناسی ارشد اگر چه اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه امکان پذیر است، اما دریافت کمک هزینه‌های تحصیلی که جهت کمک به دانشجو پرداخت می‌شود، برای دانشجویان بین‌المللی به ندرت قابل مشاهده است ولی امکان پذیر می‌باشد.

به طور کلی اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه مانند مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور امکان پذیر می‌باشد. اما آنچه که می‌تواند قابل توجه باشد، علاوه بر اخذ بورسیه تحصیلی ترکیه، امکان اخذ کمک هزینه‌های دانشجویی مانند خوابگاه رایگان، بیمه‌های درمانی رایگان و امکانات ایجاد شده در زمینه تحصیل برای دانشجویان بین‌المللی امکان پذیر می‌باشد. بایستی در نظر گرفت، ظرفیت‌های بورسیه تحصیلی و اخذ کمک هزینه‌های دانشجویی به تعداد محدود ارائه می‌شود و برای اخذ آن بایستی در ابتدا با یک استاد راهنما در زمینه تحصیلی خود مکاتبه کرده و بعد از تایید دانشجو توسط استاد راهنما می‌توانید برای پذیرش در مقطع دکتری در ترکیه اقدام نمایید.

دانشجویان جهت مکاتبه با استاد راهنما و اخذ پذیرش دانشگاه‌های ترکیه در مقطع دکتری بایستی مدارک تحصیلی خود شامل دیپلم، مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را ارائه بدهند. معدل دانشجویان می‌تواند عاملی مهم محسوب شود. معمولا افرادی که معدل بالای 18 دارند، از شرایط بهتری برخوردار می‌باشند. همچنین ارائه مقالاتی که انتشار یافته باشد، از نکات الزامی محسوب می‌شود. قابل توجه است مانند مقاطع قبلی گذراندن دوره یک ساله زبان ترکی و قبول شدن در آزمون پایانی جهت اخذ مدرک زبان ترکی الزامی می‌باشد.

در این قسمت قصد داریم تا انواع بورسیه‌های تحصیلی کشور ترکیه را بررسی کنیم:

تعدادی از دانشگاه‌های خصوصی و دولتی ترکیه با سیستمی مشابه دانشگاه‌های اروپایی و آمریکای شمالی اقدام به ارائه بورسیه می‌کنند. این بورسیه معمولا شامل تخفیف در مبلغ شهریه و یا معافیت کامل از پرداخت شهریه هستند. برخی دانشگاه‌ها در کنار معافیت پرداخت شهریه کمک هزینه زندگی و امکانات رفاهی رایگان نظیر خوابگاه را نیز ارائه می‌دهند.

این بورسیه در مقاطع مختلف قابل مشاهده است و بیشتر برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است. افرادی که نمرات تحصیلی بالا، دارای مقالات علمی و سطح زبان عالی می‌باشند، واجد شرایط این بورسیه قرار می‌گیرند. دانشجویان بعد از اتمام ترم اول و با داشتن شرایط لازم امکان دریافت تخفیف و یا معافیت از پرداخت شهریه را خواهند داشت.

این بورسیه برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود. تمرکز این بورسیه بیشتر برای مقطع کارشناسی می‌باشد. این بورسیه هزینه تحصیل فرد را در بر می‌گیرد اما کمک هزینه دانشجویی برای دانشجو در نظر نمی‌گیرد. اگر چه ورود به دانشگاه‌های ترکیه نیاز به گذراندن دوره‌های زبان ترکی و اخذ مدرک ترکی دارد، اما این نوع بورسیه در بعضی از رشته‌ها امکان ارائه دروس به زبان انگلیسی را نیز می‌دهد. اگر قصد اخذ بورسیه عبدالله گل را دارید و می‌خواهید که به زبان انگلیسی دروس خود را بگذرانید، بایستی علاوه بر مدرک زبان ترکی، مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس را نیز ارائه دهید.

این بورسیه از طرف سازمان تحقیقات علمیتکنولوژی ترکیه به پروژه‌های تحقیقاتی با کیفیت مطابق با استانداردهای این سازمان ارائه می‌شود. دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری می‌توانند با همکاری استاد ترک طرح پیشنهادی خود را برای این سازمان ارسال کنند. برای دستیابی به این نوع بورسیه متقاضی باید تعدادی از شرایط را داشته باشد. شرایطی مانند: ارائه مدرک تحصیلی مقاطع قبلی و ریز نمرات سال‌های تحصیلی قبلی، برخورداری از شرایط پذیرش دانشگاه انتخابی (برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از متقاضی مدارکی همچون؛ مدرک زبان، مدرک شرکت در آزمون GMAT یا GARE را درخواست کنند)، نداشتن تابعیت ترک و برخورداری از سن مناسب.

برنامه‌ای تدوین و تهیه شده از سمت کشورهای عضو اتحادیه اروپا است که ترکیه هم در این برنامه شرکت کرده است و در برخی از دانشگاه‌های خود از این برنامه استفاده می‌کند. قانون آراسموس این است که دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ترکیه می‌توانند یک یا دو ترم از تحصیل خود را به طور رایگان در یک کشور دیگر سپری کنند. اکثر دانشگاه‌های معتبر دولتی و خصوصی ترکیه با دانشگاه‌های اروپایی توافق‌نامه همکاری دارند. بعد از اتمام سال اول تحصیل می‌توان برای آراسموس اقدام کرد.

معدل و نمره زبان دو شرط اصلی پذیرش هستند. حداقل معدل برای دانشجویان کارشناسی 20/2 از 4 و برای دانشجویان ارشد و دکتری 50/2 از 4 است. در مورد زبان نیز باید مدرک تافل داشت و یا در آزمون زبان دانشگاه شرکت کرد. کمک هزینه آراسموس بستگی به کشوری دارد که از آن پذیرش گرفته می‌شود.

بودجه این بورسیه توسط دولت ترکیه تامین می‌شود. اخذ این بورسیه به صورت رقابتی است. این برنامه تحصیلی به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا در یکی از ۵۰ موسسه آموزشی عالی ترکیه براساس توانایی که دارند، به تحصیل بپردازند. بورسیه تحصیلی موفقیت ترکیه علاوه بر حمایت مالی یک دوره آموزش زبان ترکی را نیز پوشش می‌دهد. این دوره زبان به دانشجویان خارجی کمک می‌کند تا بیشتر با فرهنگ و تمدن ترکیه آشنا و با آن سازگار شوند.

این بورسیه برنامه‌های مختلف را در سطوح مختلف تحصیلی پوشش می‌دهد. همچنین این بورسیه‌ها به دو صورت تمام‌وقت و برنامه زبان و فرهنگ به دانشجو ارائه می‌شود. متقاضی در بورسیه تمام وقت از کمک هزینه ماهانه، معافیت شهریه، خدمات درمانی، محل اقامت رایگان و یک سال دوره آموزش زبان ترکی برخوردار می‌شود.

در رشته‌های علوم بهداشتی، علوم انسانی، انواع مهندسی مثل رشته مهندسی برق وبورسیه به صورت تمام‌وقت و به مدت چهار سال است اما بورسیه زبان و فرهنگ برای دانشجویانی است که قبلا در ترکیه تحصیل کرده‌اند و فقط برای یک سال ارائه می‌شود همچنین ارائه بورسیه موفقیت تحصیلی موقت، برای جذب محققان خارجی به مدت ۳ الی ۱۲ ماه نیز ارائه می‌شود. این بورسیه شامل کمک هزینه ماهانه، آموزش دوره زبان ترکی و محل اقامت و بلیت پرواز می‌شود.

معدل و نمره زبان دو شرط اصلی پذیرش هستند. حداقل معدل برای دانشجویان کارشناسی 20/2 از 4 و برای دانشجویان ارشد و دکتری 50/2 از 4 است. در مورد زبان نیز باید مدرک تافل داشت و یا در آزمون زبان دانشگاه شرکت کرد. کمک هزینه آراسموس بستگی به کشوری دارد که از آن پذیرش گرفته می‌شود.

اسپانسر این برنامه سازمان ترکیه بورسلاری است و در قالب بورسیه تحقیقاتی به فارغ التحصیلان و دانشجویان دکتری که در مرحله نوشتن پایان‌نامه هستند کمک هزینه‌ای پرداخت می‌شود. امکان دریافت بورسیه با توجه به نوع و زمان بندی پروژه تحقیقاتی می‌تواند 3، 6 و یا 12 ماه باشد. برای ثبت‌نام در این بورسیه باید با یک استاد دانشگاه در ترکیه برای انجام کار تحقیقاتی مشترک به توافق رسیده باشید و از دانشگاه و از استاد راهنما برگه پذیرش داشته باشید.

داشتن یک انگیزه‌ نامه قوی و پاسخ به سوالات مندرج در اپلیکیشن ثبت‌نام بسیار اهمیت دارد. این بورسیه در تمام طول سال باز می‌باشد اما نتایج ان در چهار بازه زمانی متفاوت اعلام می‌شود. این بورسیه محدودیت سنی 45 سال دارد اما شامل معدل نمی‌شود. پوشش بورسیه فقط در قالب کمک هزینه ماهانه برای مدت 3 الی 12 ماه است. از جمله سوالات این بورسیه:

چرا ترکیه را برای تحصیل انتخاب کرده اید؟

چرا این حوزه پژوهشی را برای تحقیق انتخاب کرده اید؟

درباره برنامه شغلی بعد از پایان دوره تحقیق توضیح دهید.

این بورسیه از طرف سازمان ترکیه بورسلاری برای تمام مقاطع تحصیلی ارائه می‌شود. بورسیه تحصیلی ترکیه امتیازات زیادی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است که عبارتند از: دوره آموزش زبان یک‌ساله، پذیرش و انتخاب رشته در دانشگاه، بیمه درمانی، خوابگاه، بلیط یک‌طرفه هواپیما، مخارج و هزینه‌های ماهانه، مخارج دانشگاه. کمک هزینه ماهانه برای هر یک از مقاطع تحصیلی مقدار مشخصی تعیین شده است و هر ماه به حساب دانشجویان واریز می‌شود.

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران از جمله دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه استانبول، دانشگاه انکارا، دانشگاه کوچ و در این بورسیه شرکت دارند. این دانشگاه‌ها از بهترین و تاپ ترین دانشگاه های ترکیه محسوب می‌شوند که در شهرهای بزرگ ترکیه مانند شهر استانبول، شهر انکارا، شهر ازمیر و شهر های کوچکتر مثل شهر آدانا، شهر آلانیا، شهر ترابزون و تاسیس شده اند.

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید شرایط سنی می‌باشد. اولین شرطی که در راستای اقدام برای بورسیه تحصیلی ترکیه باید به آن توجه داشت شرایط سنی فرد متقاضی است. در مقاطع تحصیلی مختلف این بورسیه محدودیت‌های سنی اعمال شده است و اگر شرایط سنی رعایت نشود درخواست فرد باطل خواهد شد حتی اگر رزومه خوب و قوی داشته باشد.

داوطلبان مقطع لیسانس و یا کارشناسی باید 21 سال به پایین باشند.

داوطلبان مقطع فوق لیسانس و یا کارشناسی ارشد باید 30 سال به پایین باشند.

داوطلبان مقطع دکتری نیز باید 35 سال به پایین باشند.

  مورد بعدی که متقاضیان باید در نظر داشته باشند شرط معدل است. معدل یکی از مهم‌ترین بخش‌های بورسیه ترکیه می‌باشد و هرچقدر معدل بالاتر باشد شانس داوطلب افزایش خواهد یافت.

حداقل معدل برای دوره کارشناسی 14

حداقل معدل برای دوره کارشناسی ارشد و دکترا 15

قبل از ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه، از آماده بودن تمام اطلاعات و مدارک باید اطمینان حاصل کرد:

نام

نام خانوادگی

جنسیت

تاریخ تولد

ملیت

ایمیل

رمز ایمیل

سوال محرمانه

یک قطعه عکس پرسنلی

وضعیت تاهل

کشور و شهر محل تولد

اسکن پاسپورت ( در صورت نداشتن کارت ملی‌ )

مذهب

وضعیت معلولیت

علایق و سرگرمی‌های شخصی

استعدادهای قابل ذکر

نام مادر و در قید حیات بودن

نام پدر و در قید حیات بودن

تعداد خواهر و برادر

میزان درآمد ماهیانه

شهر محل سکونت

کدپستی

تلفن محل سکونت

تلفن همراه

ادرس منزل، پلاک و

مدت سکونت در آدرس فعلی

اسکن تمامی ریز نمرات و مدارک تحصیلی

زبان مادری

آشنایی با زبان‌های خارجی

اسکن مدارک زبان

آشنایی با زبان ترکی استانبولی

سابقه کار کامل

اسکن مدرک کاری

اسکن مدارک ALES, SAT, GMAT, GRE  

لوح تقدیر، جوایز، نتیجه آزمون علمی و تمام فعالیت‌های داوطلبانه

آیا قبلا ترکیه بوده اید؟ تاریخ؟ دلیل؟ از بستگان یا دوستان کسی در ترکیه زندگی می کند؟

توصیه نامه

انگیره نامه

پروپوزال (برای مقاطع ارشد و دکترا)

لیست رشته و دانشگاه‌های مورد علاقه

تیم مشاوره‌ای ما در تمام مراحل ثبت‌نام، نگارش انگیزه نامه، توصیه نامه، مقاله و پروپوزال همراه شما هستند تا بهترین نتیجه را کسب کنید. نتایج درخشان ما در سال‌های گذشته نشان‌دهنده توان‌مندی مشاوران تحصیلی ماست. کافی است با ما تماس بگیرید.

این بورسیه بخش مهمی از ابتکارات توسعه ای است كه از سال 1983 توسط بانك توسعه اسلامی و به منظور گسترش فناوری و دانش در بین كشورهای عضو و جوامع مسلمان غیر عضو به كار گرفته شده است. در این برنامه برای جذب دانش‌آموزان دختر و پسر مستعد و به منظور ایجاد شایستگی های مناسب مورد نیاز با تمرکز ویژه در علوم برای توانمند سازی جوامع و کمک در دستیابی به برنامه‌های توسعه ملی و جهانی از جمله اهداف توسعه پایدار طراحی شده اند.

شعار این است که دانش‌آموزان و محققان را به عنوان شهروندان خوب و متخصصان شایسته تربیت و آموزش دهند. این برنامه با مشارکت سازمان‌هایی شامل دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کوئین مری لندن در انگلستان، دانشگاه مک گیل در کانادا، آژانس مراکش برای همکاری بین‌المللی در مراکش، سازمان YTB و شورای عالی آموزش (YOK) در ترکیه، پردیس فرانسه و دانشگاه ملی ازبکستان و دانشگاه فناوری اطلاعات تاشکند در ازبکستان انجام می‌شود.

این بورسیه شامل محدودیت سنی و شرط معدل است. این بورسیه تحصیلی امتیازات زیادی را برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته است که عبارتند از: دوره آموزش زبان ترکی یک‌ساله، بیمه درمانی، خوابگاه، بلیط یکطرفه هواپیما، مخارج و هزینه‌های ماهانه و مخارج دانشگاه.

Socail Media Instagram

برای دیدن ویدیو های آموزشی رایگان زبان های خارجی به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید

برای اطلاع از شرایط تحصیل در ترکیه به صفحه اینستاگرام ما بپیوندید