ثبت نام آزمون یوس 2024، قدمی به سمت موفقیت

آزمون یوس (YOS ) در واقع آزمون ورودی دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه از مقطع دیپلم میباشد که برای افراد غیر بومی طراحی شده است. اکثر دانشگاههای خصوصی و دولتی ترکیه با آزمون یوس اقدام به پذیرش دانشجویان خارجی میکنند و بخشی از آنها نیز با آزمون SAT پذیرش دانشجو دارند فارغ التحصیلان مقطع دیپلم که تابعیت کشور ترکیه را ندارند می توانند در این ازمون شرکت کنند و با توجه به نمره ای که کسب می کنند مجاز به انتخاب رشته و پذیرش از دانشگاه های ترکیه می شوند.
آزمون یوس
گروه آموزشی MLG

فهرست مطالب

برای ثبت نام آزمون یوس نیاز به مشاوره رایگان داری؟

آزمون یوس چیست؟

لازم به ذکر است که آزمون یوس جهت پذیرش در دانشگاه های دولتی ترکیه برگذار می شود اما برخی از دانشگاه های خصوصی هم با این آزمون دانشجو می پذیرند. به طور کلی این آزمون به دو صورت برگذار می شود.
  آزمون یوس مرکزی یا متمرکز (TR YOS) آزمونی است که به صورت متمرکز توسط سازمان OSYM برگزار می گردد و طبق اعلام سازمان آموزش عالی ترکیه (YOK) هر دانشگاه باید از طریق این آزمون دانشجویان مستعد را پذیرش کند. طبق اعلام سازمان OSYM پیشبینی میشود آزمون یوس مرکزی دوبار در سال برگزار شود . شما میتوانید سایت و پیج های ما در اینستاگرام و تلگرام را دنبال کنید تا از زمان و برگزاری دقیق آزمون ها مطلع شوید.
  به جز آزمون یوس مرکزی برخی از دانشگاه های ترکیه هر ساله آزمون یوس برگزار می کنند و با توجه به نتایج آن اقدام به پذیرش دانشجو های خارجی می کنند. در این میان برخی از دانشگاه ها نیز با توجه به نمره آزمون یوس دانشگاه های دیگر اقدام به پذیرش دانشجو می کنند. به عنوان مثال اگر فردی در آزمون یوس دانشگاه استانبول نمره قابل قبولی کسب کند می تواند با همان نمره آزمون در انتخاب رشته دانشگاه های دیگر هم شرکت کند. امکان  دارد که در آینده آزمون یوس فقط به صورت متمرکز برگزار شود که البته هنوز به تصویب نرسیده.

  شرایط شرکت در آزمون YOS

  افرادی واجد شرایط شرکت در آزمون یوس هستند که دارای شرایط زیر باشند. در صورتی که شرایط شما با یکی از موارد زیر هم مغایرت داشته باشد از ادامه ی روند ثبت نام جلوگیری خواهد شد.
  • حداقل و حداکثر سن برای شرکت در این آزمون وجود ندارد وتمامی افراد که مقطع پیش دانشگاهی را پشت سر گذاشته باشند، یا دانش آموز سال آخر باشند می توانند در این آزمون شرکت کنند.
  • متقاضی حتما باید پاسپورت داشته باشد و تاریخ انقضای آن مهلت داشته باشد.
  • متقاضی نباید تابعیت کشور ترکیه را داشته باشد.
  • چنانچه متقاضی تابعیت کشور ترکیه یا قبرس شمالی را داشته باشد  ولی سه سال آخر دبیرستان خود را در این کشور نگذرانده باشد جزو افراد واجد شرایط خواهد بود .

  مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون یوس دانشگاه های ترکیه

  یک قطعه عکس پرسنلی

  عکس از گذرنامه یا کارت ملی شرکت کننده

  اسکن مدرک موقت دیپلم یا پیش دانشگاهی

  واریز هزینه آزمون به دانشگاه مربوطه

  هزینه ثبت نام آزمون یوس

  هزینه ی آزمون یوس در دانشگاههای مختلف ترکیه متفاوت است. این هزینه یا به صورت لیر و یا به صورت دلار یا یورو پرداخت میشود. معمولا هر دانشگاه بین 400 تا 800 لیر برای ثبت نام آزمون یوس هزینه دریافت میکند. البته گاها دیده شده برخی از دانشگاهها نیز برای انتخاب رشته وجه دریافت میکنند.

  زمان برگزاری آزمون یوس ترکیه

  آزمون یوس در بازه زمانی فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه برگزار می شود. ممکن است به دلیل بروز مشکلاتی مانند پاندمی بیماری کرونا، امتحان یوس توسط دانشگاه های ترکیه با تاخیر انجام شود. دفترچه سوالات آزمون یوس به زبان های ترکی استانبولی و انگلیسی طراحی و ارائه می شوند و داوطلبان می توانند هنگام ثبت نام آزمون زبان مورد نظر خود را انتخاب کنند.

  برای آمادگی آزمون یوس شما می توانید در کلاس های یوس شرکت کنید. کلاس های یوس مجموعه آموزشی دکتر موسوی از اوایل پاییز شروع می شود و تا اواخر اردیبهشت و تا زمان برگزاری آزمون ادامه خواهد داشت.

  نحوه ثبت نام و شرکت در امتحان YOS

  ثبت نام آزمون یوس دانشگاههای ترکیه هر ساله حدود بهمن ماه شروع میشود و تا حدود یک ماه قبل از زمان آزمون یوس ادامه دارد(البته این بازه زمانی به دلیل شیوع ویروس کرونا در سالهای 1399 و 1400 به تاخیر افتاده است). ثبت نام آزمون یوس دانشگاهها عمدتا به صورت آنلاین میباشد و پرداخت هزینه ها نیز به صورت آنلاین از حساب بانکهای ترکیه باید باشد. ثبت نام آزمون یوس 2024 دانشگاه های ترکیه از بهمن 1401 شروع شده است و بازه ی زمانی ثبت نام آزمون هر دانشگاه متفاوت است. 

  محل برگزاری آزمون یوس

  در کدام کشور ها و یا موسسات آزمون یوس برگذار می شود؟ حوزه های برگزاری آزمون یوس عموما در شهر دانشگاه برگزارکننده آزمون بوده ولی اکثر دانشگاهها در شهرهای بزرگ ترکیه مانند آنکارا، استانبول، ازمیر و … نیز حوزه های آزمون تعیین میکنند. برخی دانشگاهها حتی در کشورهای دیگر هم حوزه ی آزمون تعیین میکنند. به طور مثال در سالهای گذشته دانشگاههای استانبول و آتاتورک در ایران در شهرهای تهران و تبریز حوزه ی آزمون داشتند. (قابل ذکر است که به دلیل شیوع ویروس کرونا حوزه های ایران لغو شدند)

  فرم درخواست مشاوره

  فرم زیر را پرکنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

  "*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

  آزمون یوس برای چه رشته هایی است؟

  اعتبار آزمون یوس

  اعتبار آزمون یوس که توسط سازمان آموزش عالی و دانشگاه های ترکیه برگزار می شود متفاوت است. اما به صورت کلی می توان گفت اعتبار آزمون یوس مرکزی … سال و اعتبار آزمون یوس دانشگاه های ترکیه بین 1 تا 2 سال نزد دانشگاه انتخابی می باشد. آزمون یوس اعتبار بین المللی ندارد و به نوعی آزمون بومی به شمار می رود و تنها زمانی کاربرد دارد که شما قصد تحصیل در مقطع لیسانس در رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دارو سازی، شاخه های مهندسی، علوم انسانی ، حقوق و هنر در کشور ترکیه و قبرس شمالی را داشته باشید.

  زمان اعلام نتایج آزمون یوس

  نتایج آزمون یوس ترکیه حدودا 2 هفته تا 1 ماه پس از زمان برگزاری آزمون یوس نتایج اولیه آزمون یوس منتشر می شوند و پس از بازه ای که دانشگاه های ترکیه برای ثبت نام تعیین میکنند . در بازه های زمانی مختلف بعد از اعلام نتیجه اولیه و بر حسب تعداد پذیرش دانشگاه یا تعداد ثبت نام ها و صندلی های خالی دانشگاه های ترکیه امکان دارد هر دانشگاه یک یا دو بار تکمیل ظرفیت برای رشته های باقی مانده انجام دهد.

  مباحث سوالات آزمون یوس

  آزمون یوس شامل 5 مبحث است که این مباحث دروس ریاضی، هوش، هندسه، منطق و پرابلم می باشند.

  آزمون یوس سخت است؟

  یکی از رایج ترین سوالاتی که پرسیده می شود راجب به سطح سختی سوالات آزمون YOS است. در یک جمله به شما میگویم که سطح سوالات آزمون یوس نسبت به کنکور سراسری ایران خیلی راحت تر است. و شما با مطالعه و برنامه درست می توانید نمره قبولی در این آزمون کسب کنید. تعداد دروسی که شما باید برای آمادگی آژمون یوس مطالعه کنید کمتر است در نتیجه سوالات آن نیز کمتر از کنکور است و شما زمان بیشتری برای پاسخ دادن به سوالات خواهید داشت. برخی از دانشگاه ها نیز آزمون یوس را بدون نمره منفی برگزار می کنند که همین شانس موفقیت شما را افزایش می دهد. سوالات آزمون یوس در سطح خیلی بالا و سختی طرح نمی شوند. آزمون یوس برای هر دانشگاه به صورت جداگانه برگزار می شود و شما می توانید در تمامی آزمون ها شرکت کنید که شانس قبولی شما حداقل در یکی از دانشگاه ها بسیار بالا خواهد بود.

  چگونه در آزمون یوس قبول شویم؟

  میخواهیم رمز موفقیت و قبولی در آزمون را در دو جمله به شما بگوییم.
  • آموزش درست
  • تکرار و تمرین
  در کنار آموزش درست و اصولی شما در زمان لازم و مناسب به تست زنی و تکرار و تمرین بپردازید شک نکنید که در یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه در رشته دلخواه خود پذیرفته خواهید شد. سعی کنید منابع مختلف را مطالعه کنید و در روش ها و تکنیک های تست زنی تسلط کامل بیاید. با توجه به مباحث کم شما زمان زیادی برای آمادگی آزمون دارید پس از زمان خود نهایت استفاده را بکنید.

  دوره جمع بندی آزمون یوس

  یک ماه قبل آزمون وقت جمع بندی و دوره و تست زنی برای آمادگی کامل آزمون یوس می باشد برای همین، گروه آموزشی موسوی MLG  در کرج هر ساله حدود 1 ماه قبل از آزمونهای یوس اقدام به برگزاری دوره ی جمع بندی آزمونهای ترکیه میکند و در این دوره ها تمامی مباحث آزمونهای یوس را مرور کرده و کلاسهای حل تست آزمون یوس را برگزار میکند.

  سوالات آزمون یوس

  تعداد سوالات آزمون یوس به طور میانگین حدود 80 سوال است و زمان تقریبی پاسخ به سوالات آزمون یوس حدود 100 دقیقه میباشد. بخش اندکی از سوالات آزمون یوس مربوط به سوالات هندسه (حدود 10 درصد سوالات) و مابقی حدوداً به طور مساوی بین دروس هوش و ریاضی تقسیم می شوند. سطح سوالات آزمون یوس برای دانش آموزان کشور ما بسیار ساده میباشد. نمره ی آزمون یوس از 100 درصد میباشد و برای قبولی در رشته های مختلف ( تمامی رشته های پزشکی، پیراپزشکی، مهندسی ،هنر و …) باید نمرات مختلف را کسب کرد.

  نحوه برگزاری آزمون yos

  آزمون یوس توسط اکثر دانشگاه های ترکیه هر ساله در بازه زمانی اردیبهشت ماه تا تیرماه برگزار میشود که بر طبق نتایج آن دانشگاهها اقدام به جذب دانشجوی خارجی میکنند. قبل از سال 2010 آزمون یوس به صورت سراسری و یکبار در سال برگزار میشده. در حال حاضر نیز خبرهایی از وزارت آموزش و پرورش ترکیه (YOK) به گوش میرسد که امکان بازگشت به گذشته وجود دارد و وزارت آموزش و پرورش ترکیه در نظر دارد که دوبار در سال آزمون یوس را به صورت سراسری برگزار کند ولی تا به این لحظه به صورت رسمی خبری اعلام نشده است.

  مزایای آزمون یوس نسبت به سایر آزمون های ورودی دانشگاه ها

  • این آزمون در حدود 50 بار در سال توسط دانشگاه های مختلف ترکیه برگزار می شود. (هز دانشکاه تنها یکبار در سال امتحان یوس را برگزار می کند).
  • درصد قبولی در آن با در نظر گرفتن دانشگاه های خصوصی تقریبا به 100% قبولی می رسد.
  • تعداد دروس مورد نیاز برای مطالعه به طور کلی 3 مبحث است. 1. ریاضی، 90 درصد مشابهت با ریاضی دبیرستان دارد. 2. هوش، مبحث هوش در واقع بازی و ریاضی بوده و بسیار درس شیرینی میباشد. 3. هندسه، 90 در مشابهت با هندسه رشته ریاضی و فیزیک دارد.

  زبان آزمون یوس ترکیه

  سوالات آزمون یوس عمدتا به 2 زبان ترکی و انگلیسی میباشد که حق انتخاب با دانشجو میباشد. البته برخی دانشگاههای ترکیه به زبان فارسی هم سوالات خود را ارائه میدهند ولی به دلیل ترجمه نامناسب توصیه ما به دانشجویان این است که زبان ترکی یا انگلیسی را انتخاب کنند.
  عموما موسسه های برگزار کننده دوره های یوس ترکیه اعتقاد دارند که زبان ترکی از اهمیت کمتری برخوردار است و از آنجا سوالات آزمون یوس توضیحی نیستند و اکثرا یا به صورت شکل و یا به صورت فرمول میباشند لذا زبان ترکی از اهمیت کمتری برخوردار است، ولی این دیدگاه درست نیست . چراکه در سالهای اخیر سوالات آزمون یوس برخی دانشگاهها به گونه ای شده که نیاز با یادگیری زبان ترکی هم بسیار احساس میشود.
  گروه آموزشی دکتر موسوی در تمام کلاسهای یوس خود چه کلاس یوس در کرج به صورت حضوری و چه در کلاسهای آنلاین خود زبان ترکی استانبولی را به صورت کامل و در حد نیاز آموزش میدهد.

  کلاس های یوس

  کلاس های آمادگی آزمون یوس در آموزشگاه موسوی (MLG)

  1. برگزاری دوره های حضوری 3 تا 5 ماهه آزمون یوس در استان البرز توسط برترین اساتید یوس ایران
  2. آموزش روشهای تست زنی توسط اساتید
  3. برگزاری آزمون های شبیه سازی شده یوس در کرج به صورت مدون
  4. ارائه برنامه جامع آزمون ها در ابتدای دوره
  5. تشکیل کلاس های نکته و تست و رفع اشکال
  6. تدریس کامل مباحث آزمون یوس با جزوات اختصاصی گروه آموزشی MLG و کتاب‌های ارجینال کشور ترکیه
  7. مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی در طول دوره توسط مشاوران حرفه ای و کارآزموده گروه آموزشی MLG
  8. 450 ساعت آموزشی مربوط به دروس ریاضی، هوش، هندسه، منطق و پرابلم
  9. آموزش رایگان زبان ترکی استانبولی
  10. آموزش زبان ترکی استانبولی به خانواده دانشجویان با تخفیف 30 درصدی
  1. برگزاری دوره های آنلاین آزمون یوس به صورت 3 ماهه و 5 ماهه توسط برترین اساتید یوس ایران
  2. آموزش روشهای تست زنی توسط اساتید
  3. برگزاری آزمون های شبیه سازی شده یوس به صورت مدون
  4. ارائه برنامه جامع آزمون ها در ابتدای دوره
  5. تشکیل کلاس های نکته و تست و رفع اشکال
  6. تدریس کامل مباحث آزمون یوس با جزوات اختصاصی گروه آموزشی MLG و کتاب‌های ارجینال کشور ترکیه
  7. مشاوره و برنامه ریزی تحصیلی در طول دوره توسط مشاوران حرفه ای و کارآزموده گروه آموزشی MLG
  8. 450 ساعت آموزشی مربوط به دروس ریاضی، هوش، هندسه، منطق و پرابلم
  9. آموزش رایگان زبان ترکی استانبولی
  10. آموزش زبان ترکی استانبولی به خانواده دانشجویان با تخفیف 30 درصدی

  اگر در مبحث هایی مشخص از مباحث آزمون یوس شامل دروس ریاضی، هوش، هندسه، پرابلم و منطق مشکل دارید. یا قصد دارید کلاس های خود را به صورت خصوصی بگذرانید می توانید  (حضوری یا آنلاین ) می توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس بگیرید تا با توجه به نیاز و شرایط شما بهترین کلاس در اختیار شما قرار بگیرد.

  تور آزمون های یوس ترکیه

  هر ساله دانشجویان یوس برای شرکت در آزمون های یوس ترکیه بین 2 هفته تا 1.5 ماه به کشور ترکیه سفر کرده و در هتل ها یا خوابگاههای مختلف ساکن میشوند.
  گروه آموزشی دکتر موسوی هر ساله با همکاری موسسات و شرکتهای مورد اعتماد اقدام به برگزاری تور آزمونهای ترکیه میکند.
  تور آزمونهای ترکیه باید از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد چراکه دانشجویان باید با آرامش کامل در آزمونها حاضر شوند.
  از دیگر امکانات تور آزمونهای یوس ترکیه ترانسفر فرودگاهی و همچنین ترانسفر به محل آزمونهای یوس میباشد. شناسای دقیق محل آزمونها و حضور به موقع در آزمونها از نکات حائز اهمیت در برگزاری تور آزمونهای یوس است.
  این تور هرساله در دو شهر آنکارا یا استانبول برگزار میشود.

  ثبت نام تور آزمون های یوس ترکیه