دانشگاه مارمارا

دانشگاه مارمارا

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان، تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه است. شاید بتوان گفت که این دغدغه برای تمامی افراد در هر سنی وجود دارد. انتخاب یک هدف درست باید همیشه همراه با برنامه ریزی و به دور از خیال پردازی باشد تا سبب شود آینده درخشانی برای فرد رقم بخورد. تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همیشه یکی از جذاب ترین خواسته های تحصیلی است.

شاید بتوان اذعان داشت که نحوه آزمون ورودی به دانشگاه های داخل کشور یکی از مواردی است که باعث پر رنگ تر شدن این خواسته شده است. ممکن است تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای افراد رویایی باشد اما برای رسیدن به این هدف باید بهترین تصمیم گرفته شود.

یکی از کشورهایی که در سال های اخیر به مقصد تحصیلی بسیاری از افراد مبدل شده است، کشور ترکیه می باشد. این کشور به دلیل اشتراکاتی که با کشور ما دارد و نیز حضور دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، نگاه های هموطنان ما را معطوف خود ساخته است.

دانشگاه مارمارا (Marmara university) یا مرمره یکی از دانشگاه های دولتی استانبول و دومین دانشگاه بزرگ ترکیه است که در منطقه فاتیح استانبول قرار دارد.  دانشگاه دولتی مرمره یکی از قدیمی ترین مؤسسات آموزش عالی در ترکیه است که اساس تشکیل آن به قرن نوزدهم برمی گردد. دانشگاه مرمره استانبول در ۱۶ ژانویه ۱۸۸۳ توسط صبحی پاشا تحت نام کالج عالی تجارت حمیدیه تاسیس شد.

در آن زمان کالج عالی بازرگانی اولین موسسه ای بود که دروس اقتصاد و بازرگانی را تدریس می کرد. در سال ۱۸۷۷، سیزده نفر از این کالج فارغ التحصیلان شدند .با گذشت زمان به نام مدرسه ی عالی اقتصاد و بازرگانی تبدیل شد و در سال‌های بعد با تغییراتی که در ساختار مؤسسه انجام گرفت با نام آکادمی عالی اقتصاد و بازرگانی استانبول به فعالیت خود ادامه داد.

سپس در سال ۱۹۸۲، آکادمی عالی اقتصاد و بازرگانی استانبول با تایید هیئت وزیران با چند مدرسه پزشکی و دندان پزشکی ادغام شد و دانشگاه مارمارا کنونی به صورت رسمی آغاز به کار کرد. دانشگاه مرمره اولین دانشگاه چند زبانه ترکیه است که درآن رشته های دانشکده های مهندسی، پزشکی و دندان پزشکی به زبان ترکی و انگلیسی و رشته های دانشکده ی اقتصاد و علوم اداری به چهار زبان ترکی، انگلیسی، فرانسوی و آلمانی تدریس می شود و جزو دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران است.

دانشگاه مرمره بیش از ۵۷ هزار دانشجو و حدود ۳ هزار نفر کادر آموزشی و هیئت علمی دارد که تقریبا می توان گفت به ازای هر ۲۱ دانشجو یک استاد و دانشیار مشخص شده است. آزمون ورودی برای قبولی در دانشگاه مارمارا استانبول، آزمون یوس است. این آزمون شامل سه بخش اصلی می‌باشد. در واقع توانایی و استعداد داوطلبان در سه بخش هوش، ریاضی و هندسه مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

دانشگاه مارمارا در رتبه بندی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و علوم در رده ب یا دانشگاه های متوسط است. در رنگینگ جهانی اعلام شده در سال ۲۰۲۲ دانشگاه مارمارا رنک ۱۲۰۱ را در بین بهترین دانشگاه‌های جهان کسب کرد. همچنین این دانشگاه دارای رتبه‌ی ۲۱۲ بهترین دانشگاه‌های آسیا و رتبه ۱۶ بهترین دانشگاه های ترکیه است. این رتبه‌بندی نشان می‌دهد دانشگاه مارمارا یکی از دانشگاه‌های نسبتا خوب و معتبر ترکیه برای ادامه تحصیل است.

دانشگاه مرمره در حال حاضر دارای ۱۷ دانشکده، ۹ مدرسه ی فنی و حرفه ای و ۱۱ موسسه و  ۱۳۶ رشته کاردانی و کارشناسی است. از موسسات این دانشگاه می توان از موسسه بانکداری بیمه، موسسه نورولوژی، موسسه مطالعات پزشکی و موسسه علوم اجتماعی نام برد.

برخی از رشته های این دانشگاه می توان به:

دانشکده آموزش آتاتورک

3679 t

آموزش هنر

3679 t

آموزش شیمی

3679 t

آموزش ریاضی ابتدایی

3679 t

آموزش جغرافیا

3679 t

آموزش ریاضی

3679 t

آموزش مطالعات اجتماعی

3679 t

آموزش زبان ترکی

3679 t

آموزش ادبیات ترکی

دانشکده علوم و ادبیات

4591 t

زیست شناسی

4591 t

جغرافیا

4591 t

تاریخ

4591 t

فیزیک

4591 t

مترجمی زبان انگلیسی

4591 t

زبان و ادبیات ترکی

دانشکده کسب و کار

4140 t

مدیریت بازرگانی

4140 t

مدیریت بازرگانی ( انگلیسی)

ارتباطات

3445 t

خبرنگاری

3445 t

روابط عمومی

دندانپزشکی

30141 t

دندانپزشکی( انگلیسی)

دانشکده اقتصاد

4140 t

اقتصاد( انگلیسی)

4140 t

اقتصادسنجی

4140 t

بانکداری

مهندسی

5478 t

مهندسی شیمی

5478 t

مهندسی الکترونیک( انگلیسی)

5478 t

مهندسی مکانیک( انگلیسی)

5478 t

مهندسی متالوژی( انگلیسی)

هنرهای زیبا

6895 t

گرافیک

6895 t

طراحی صنعتی

6895 t

موسیقی

6895 t

مجسمه سازی

دانشکده علوم بهداشتی

11038 t

مامایی

11038 t

فیزیوتراپی

دانشکده حقوق

4140 t

حقوق

دانشکده داروسازی

30141 t

داروسازی

دانشکده ی علوم سیاسی

4140 t

روابط بین الملل

4140 t

علوم سیاسی و روابط بین الملل

دانشکده ی علوم ورزشی

3679 t

تربیت بدنی

دانشکده ی تکنولوژی

5478 t

مهندسی کامپیوتر

5478 t

مهندسی نساجی

دانشکده ی الهیات

3679 t

الهیات

3679 t

الهیات( عربی)

دانشکده ی پزشکی

32495 t

پزشکی( انگلیسی)

برای ثبت نام در این دانشگاه، ترجمه ریز نمرات دبیرستان، ترجمه مدرک دیپلم یا گواهی موقت آن، ترجمه پاسپورت، عکس 3 × 4 و درصورت داشتن مدرک زبان، اصل آن الزامی است.

از جمله امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خوابگاه‌های جدا برای پسران و دختران
 • منوی غذای خوشمزه با قیمت‌های بسیار مناسب
 • اینترنت رایگان و نامحدود
 • امکانات حمل و نقل و جابجایی به صورت رایگان
 • کتابخانه‌های تخصصی و فوق تخصصی
 • خدمات پزشکی و دندانپزشکی رایگان برای دانشجویان
 • دسترسی داشتن به منابع معتبر در سطح جهانی به صورت آنلاین و رایگان
 • آزمایشگاه‌های مجهز
 • سالن‌های ورزشی متعدد و بزرگ
 • سالن‌های غذاخوری و رستوران‌ها
 • محوطه سرسبز و خیلی زیبا در هر کدام از پردیس‌ها

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه مارمارا را دارید، با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه mlg  در ارتباط باشید تا بتوانید از بورسیه های تخفیف های پرداخت در شهریه نیز بهرمند شوید.  این تخفیف ها به شما کمک می کند تا با پرداخت شهریه مناسب، لذت تحصیل در یک دانشگاه با کیفیت را تجربه کنید.