دانشگاه باشکنت

دانشگاه باشکنت

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان، تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه است. شاید بتوان گفت که این دغدغه برای تمامی افراد در هر سنی وجود دارد. انتخاب یک هدف درست باید همیشه همراه با برنامه ریزی و به دور از خیال پردازی باشد تا سبب شود آینده درخشانی برای فرد رقم بخورد. تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همیشه یکی از جذاب ترین خواسته های تحصیلی است.

شاید بتوان اذعان داشت که نحوه آزمون ورودی به دانشگاه های داخل کشور یکی از مواردی است که باعث پر رنگ تر شدن این خواسته شده است. ممکن است تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای افراد رویایی باشد اما برای رسیدن به این هدف باید بهترین تصمیم گرفته شود.

یکی از کشورهایی که در سال های اخیر به مقصد تحصیلی بسیاری از افراد مبدل شده است، کشور ترکیه می باشد. این کشور به دلیل اشتراکاتی که با کشور ما دارد و نیز حضور دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، نگاه های هموطنان ما را معطوف خود ساخته است.

دانشگاه باشکنت Başkent یکی از دانشگاه‌های خصوصی واقع در شهر آنکارا ترکیه است. این دانشگاه در رشته‌های پزشکی بسیار معروف است و جزو یکی از مراکز درمانی- تحقیقاتی ترکیه به حساب می‌آید. دانشگاه باشکنت در سال ۱۹۹۶ توسط پروفسور Mehmet Haberal تأسیس شد و تاکنون نیروهای زبده‌ زیادی را در علوم مختلف به خصوص علم پزشکی تربیت کرده است.

دانشگاه باشکنت ترکیه دارای رتبه‌ی ۱۸۵۴ در میان بهترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۲ است و رتبه‌ی ۴۷ را در میان بهترین دانشگاه‌های ترکیه دارد. این دانشگاه اولین و یکی از بزرگترین دانشگاه‌های خصوصی ترکیه است. دانشگاه باشکنت ترکیه جزو یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزرات بهداشت ایران است.

دانشگاه باشکنت در حال حاضر یکی از بزرگترین و مجهزترین پردیس‌های دانشگاهی ترکیه را دارد و در ۹ می‌ ۲۰۰۴ استودیوی کانال تلویزیونی باشکنت در محوطه‌ این دانشگاه تأسیس شد و برنامه‌ها و اخبار این دانشگاه از طریق کانال به اطلاع عموم مردم می‌رسد. همچنین باشکنت آنکارا امکانات علمی بی‌نظیری را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

زبان آموزشی در اغلب رشته‌های دانشگاه باشکنت ترکی است با این حال تحصیل در برخی از رشته‌ها به زبان ترکی و انگلیسی است. دانشگاه باشکنت با شرکت منظم در برنامه‌هایی مانند بورسیه اراسموس و فارابی به تبادل دانشجو و مدرس با بعضی از دانشگاه‌های اروپایی می‌پردازد و همین امر سطح علمی و کیفی دانشگاه را در سال‌های اخیر افزایش داده است. این دانشگاه در حدود ۹ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف و مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دارد.

شرایط تحصیل در این دانشگاه تا حدودی مانند سایر دانشگاه های خصوصی ترکیه است. کافی است متقاضیان تحصیل در این دانشگاه در یکی از سه آزمون ورودی تعیین شده توسط دانشگاه شرکت کنند و نمره ی قبولی را اخذ کنند. لازم به ذکر است که امکان انتخاب رشته و تقاضا برای ورود به دانشگاه باشکنت با شرط معدل دیپلم نیز وجود دارد.

دانشگاه باشکنت هر ساله نسبت به برگزاری آزمون های ورودی YÖSو SAT وGCE  برای پذیرش دانشجویان بین المللی از سراسر جهان اقدام می‌کند.

هم اکنون دانشگاه Baskent شامل ۱۲ دانشکده، 8 موسسه ی پژوهشی 7 هنرستان یا مرکز آموزش آزاد فنی حرفه ای و یک مدرسه ی ویژه ی زبان های خارجی دارد. دانشکده های دانشگاه عبارتند از: دانشکده ی پزشکی، دانشکده ی داروسازی ، دانشکده ی آموزش، دانشکده ی علوم پایه و ادبیات ، دانشکده ی هنرهای زیبا، دانشکده ی حقوق ، دانشکده ی اقتصاد و علوم اداری ، دانشکده ی ارتباطات، دانشکده ی مهندسی ، دانشکده ی علوم بهداشتی، دانشکده ی دندانپزشکی، دانشکده ی تجارت.

برخی از رشته های این دانشگاه می توان به:

دانشکده پزشکی

85100 t

پزشکی

دانشکده دندانپزشکی

85100 t

دندانپزشکی

دانشکده داروسازی

73600 t

داروسازی

آموزش

55200 t

دبیری ریاضی ابتدایی

55200 t

مشاوره و راهنمایی

علوم پایه و ادبیات

55200 t

زیست مولکولی و ژنتیک

55200 t

مترجمی انگلیسی

55200 t

جامعه شناسی

55200 t

زبان و ادبیات ترکی

دانشکده هنرهای زیبا

55200 t

آشپزی

55200 t

انیمیشن سازی

55200 t

طراحی داخلی

55200 t

طراحی لباس

حقوق

59800 t

حقوق

اقتصاد و علوم اداری

55200 t

اقتصاد

55200 t

کسب و کار

55200 t

علوم سیاسی و روابط بین الملل

55200 t

مدیریت فناوری اطلاعات

دانشکده ارتباطات

55200 t

روابط عمومی

55200 t

ارتباطات

مهندسی

59800 t

مهندسی پزشکی

59800 t

مهندسی الکترونیک

59800 t

مهندسی صنایع

علوم بهداشتی

55200 t

پرستاری

55200 t

فیزیوتراپی

دانشکده ی تجارت

55200 t

حسابداری

55200 t

تجارت بین الملل

55200 t

بیمه

برای ثبت نام در این دانشگاه، ترجمه ریز نمرات دبیرستان، ترجمه مدرک دیپلم یا گواهی موقت آن، ترجمه پاسپورت، عکس 3 × 4 و درصورت داشتن مدرک زبان، اصل آن الزامی است.

از جمله امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیمارستان ها و مراکز درمانی
  • امکانات آموزشی
  • امکانات رفاهی
  • کتابخانه و آزمایشگاه
  • خوابگاه های دانشجویی
  • استودیو رادیو و تلویزیون

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه باشکنت را دارید، با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه mlg  در ارتباط باشید تا بتوانید از بورسیه های تخفیف های پرداخت در شهریه نیز بهرمند شوید.  این تخفیف ها به شما کمک می کند تا با پرداخت شهریه مناسب، لذت تحصیل در یک دانشگاه با کیفیت را تجربه کنید.