دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان، تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه است. شاید بتوان گفت که این دغدغه برای تمامی افراد در هر سنی وجود دارد. انتخاب یک هدف درست باید همیشه همراه با برنامه ریزی و به دور از خیال پردازی باشد تا سبب شود آینده درخشانی برای فرد رقم بخورد. تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همیشه یکی از جذاب ترین خواسته های تحصیلی است.

شاید بتوان اذعان داشت که نحوه آزمون ورودی به دانشگاه های داخل کشور یکی از مواردی است که باعث پر رنگ تر شدن این خواسته شده است. ممکن است تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای افراد رویایی باشد اما برای رسیدن به این هدف باید بهترین تصمیم گرفته شود.

یکی از کشورهایی که در سال های اخیر به مقصد تحصیلی بسیاری از افراد مبدل شده است، کشور ترکیه می باشد. این کشور به دلیل اشتراکاتی که با کشور ما دارد و نیز حضور دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، نگاه های هموطنان ما را معطوف خود ساخته است.

دانشگاه استانبول ترکیه قدیمی ترین و یکی از بهترین دانشگاه های ترکیه است که در سال 1453 میلادی در دوره حکومت عثمانی ها ساخته شد. این دانشگاه دولتی بوده و پردیس اصلی آن در مجاورت میدان بیازیت استانبول قرار دارد. در زمان عثمانی ها این دانشگاه نام های مختلفی داشت اما در سال 1933 پس از این که ترکیه دچار اصلاحات آموزشی شد، استانبول نام گرفت. دانشگاه استانبول جزو دانشگاه های برتر دنیا و منطقه است و بسیار مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار دارد.

دانشگاه استانبول سالانه تعداد زیادی دانشجوی بین المللی را در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرش می کنند. پذیرش دانشجویان در این دانشگاه به سه شیوه شرکت در آزمون یوس دانشگاه، پذیرش بدون آزمون و دریافت بورسیه تحصیلی ترکیه turkiye burslari صورت می‌گیرد.

زبان اصلی تحصیل در دانشگاه استانبول، ترکی استانبولی است. با این حال برخی از رشته های این دانشگاه به زبان انگلیسی نیز تدریس می شوند. به همین دلیل داوطلبان برای اخذ پذیرش دانشگاه استانبول ترکیه باید متناسب با زبان رشته تحصیلی خود، مدرک زبان ترکی یا یک مدرک معتبر زبان انگلیسی را به دانشگاه ارائه دهند.

یا اینکه در دپارتمان زبان دانشگاه استانبول و آزمون زبان دانشگاه شرکت کنند و حداقل نمره قبولی در این آزمون را کسب کنند و از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران برای تحصیل دانشگاهی است.

دانشگاه استانبول توانسته است در سال ۲۰۱۰ به عنوان ۵۰۰ دانشگاه برتر در جهان قرار بگیرد. در این سال دانشگاه استانبول تنها دانشگاهی بود که توانست به عنوان یک نهاد علمی در ترکیه در این میان حضور پیدا کند. هم چنین توانست در این سال رتبه دوم در میان برترین دانشگاه های ترکیه را بدست بیاورد. در آخرین رتبه بندی ها توسط موسسه QS در سال ۲۰۱۹ دانشگاه استانبول در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر در جهان و دهمین دانشگاه برتر در ترکیه معرفی شد.

این رتبه بندی ها نشان دهنده مقام بالای این دانشگاه در تمامی سطح ها آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و … دارد. هم چنین دانشگاه استانبول دو جایزه نوبل در رشته ی ادبیات و شیمی دارد که به ترتیب توسط اساتید اورهان پامول و عزیز سانچار گرفته شده است.

این دانشگاه امروز دارای ۲۲ دانشکده از جمله دانشکده حقوق ، دانشکده دندانپزشکی ، دانشکده مهندسی و دانشکده شیلات می باشد و همچنین شامل هشت مدرسه ، ۱۶ موسسه ، ۶۱ مرکز کاربردی و تحقیقاتی  از جمله یک مرکز انتقال فناوری و هنرستان دولتی است. این دانشگاه دارای  ۱۲ پردیس گسترش یافته می باشد.

برخی از رشته های این دانشگاه می توان به:

دانشکده پزشکی

 40000 t

پزشکی

40000 t

پزشکی ( انگلیسی)

دانشکده حقوق

11000 t

حقوق

دانشکده ادبیات

6000 t

زبان و ادبیات آمریکا

6000 t

زبان و ادبیات عرب

6000 t

باستان شناسی کلاسیک

6000 t

جغرافیا

6000 t

هیتیتولوژی

6000 t

زبان و ادبیات لاتین

6000 t

مترجمی زبان فرانسه

دانشکده علوم

7000 t

نجوم

7000 t

ریاضی

7000 t

زیست مولکولی و ژنتیک

دانشکده اقتصاد

7000 t

مدیریت بازرگانی

7000 t

اقتصادسنجی

7000 t

اقتصاد( انگلیسی)

7000 t

اقتصاد بین الملل

7000 t

مدیریت گردشگری

دانشکده داروسازی

20000 t

داروسازی

دانشکده دندانپزشکی

25000 t

دندانپزشکی

دانشکده مدیریت

7000 t

مدیریت بازرگانی ( انگلیسی)

دانشکده علوم سیاسی

7000 t

مدیریت کسب و کار

7000 t

علوم سیاسی و روابط بین الملل( انگلیسی)

دانشکده ارتباطات

7000 t

روزنامه نگاری

7000 t

روابط عمومی

دانشکده علوم آب

10000 t

علوم و مهندسی آب

دانشکده الهیات

7000 t

الهیات

7000 t

الهیات( عربی)

دانشکده حمل و نقل

7000 t

حمل و نقل

دانشکده معماری

11000 t

معماری

دانشکده آموزش از راه دور

7000 t

رشد کودک

7000 t

اقتصاد

7000 t

مدیریت

7000 t

تاریخ

7000 t

تجارت بین الملل

7000 t

رادیو، تلویزیون و سینما

7000 t

مدیریت اطلاعات

برای ثبت نام در این دانشگاه، ترجمه ریز نمرات دبیرستان، ترجمه مدرک دیپلم یا گواهی موقت آن، ترجمه پاسپورت، عکس 3 × 4 و درصورت داشتن مدرک زبان، اصل آن الزامی است.

از جمله امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خدمات و امکانات پزشکی و بهداشتی
  • مرکز مشاوره و روانشناسی
  • کتابخانه دانشگاه
  • آزمایشگاه
  • خوابگاه های دانشجویی
  • امکانات ورزش
  • و …

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه استانبول را دارید، با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه mlg  در ارتباط باشید تا بتوانید از بورسیه های تخفیف های پرداخت در شهریه نیز بهرمند شوید.  این تخفیف ها به شما کمک می کند تا با پرداخت شهریه مناسب، لذت تحصیل در یک دانشگاه با کیفیت را تجربه کنید.