دانشگاه کوچ

دانشگاه کوچ

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان، تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه است. شاید بتوان گفت که این دغدغه برای تمامی افراد در هر سنی وجود دارد. انتخاب یک هدف درست باید همیشه همراه با برنامه ریزی و به دور از خیال پردازی باشد تا سبب شود آینده درخشانی برای فرد رقم بخورد. تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همیشه یکی از جذاب ترین خواسته های تحصیلی است.

شاید بتوان اذعان داشت که نحوه آزمون ورودی به دانشگاه های داخل کشور یکی از مواردی است که باعث پر رنگ تر شدن این خواسته شده است. ممکن است تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای افراد رویایی باشد اما برای رسیدن به این هدف باید بهترین تصمیم گرفته شود.

یکی از کشورهایی که در سال های اخیر به مقصد تحصیلی بسیاری از افراد مبدل شده است، کشور ترکیه می باشد. این کشور به دلیل اشتراکاتی که با کشور ما دارد و نیز حضور دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، نگاه های هموطنان ما را معطوف خود ساخته است.

دانشگاه کوچ ترکیه در سال ۱۹۹۳ توسط کمک های خانواده کوچ در تپه های ساریایر استانبول تاسیس شد. کوچ دانشگاه خصوصی بوده و هم اکنون از لحاظ رتبه بندی های جهانی اولین و بهترین دانشگاه کشور ترکیه است. دانشگاه کوچ از زمان تاسیس همیشه تلاش کرده که در همه عرصه ها پیشرو بوده و آموزشی در سطح برتر جهانی به دانشجویان خود ارائه دهد.

دانشگاه کوچ استانبول به دلیل تعهد در برتر بودن، جذب اساتید بین المللی و داخلی با سطح علمی و مدارک بالا و پذیرش دانشجو بدون کنکور در ترکیه معروف است. از سوی دیگر به خاطر موفقیت های چشمگیری که در ۲۵ سال گذشته به دست آورده، هم اکنون دومین دریافت کننده کمک های مالی برای تحقیقات از دولت ترکیه و اتحادیه اروپا می باشد.

دانشگاه کوچ یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی در استانبول، ترکیه است. ساخت این دانشگاه در سال ۱۹۹۳ در ساختمان های موقتی در اشتاین آغاز شد و در سال ۲۰۰۰ به پردیس فعلی خود Rumelifeneri در نزدیکی Sarıyer منتقل شد . دانشگاه کوچ طبق رتبه های دانشگاه جهانی آموزش عالی تایمز در سال ۲۰۱۸ در ترکیه بالاترین رتبه را دارد همچنین دانشگاه کوچ در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲  به ترتیب موفق به کسب رتبه ۴۶۵ و ۵۱۱ در بین بهترین دانشگاه‌های جهان شده است.

رتبه این دانشگاه در رشته پزشکی در بین دانشگاه‌های ترکیه ۶ است. زبان آموزشی دانشگاه کوچ انگلیسی است و  فقط در برخی از رشته ها ممکن است آموزش به زبان ترکی نیز باشد. این موضوع برای اغلب دانشجویان بین المللی که تسلط کافی به زبان ترکی ندارند بسیار مهم و مناسب است.

دانشگاه کوچ در حال حاضر از دانشکده های علوم اجتماعی و علوم انسانی ، علوم اداری و اقتصاد ، علوم ، مهندسی ، حقوق ، پرستاری و پزشکی تشکیل شده است. این دانشگاه دارای 7 دانشکده و 3 دانشکده تحصیلات تکمیلی می باشد.  این دانشگاه ۲۲ برنامه کارشناسی ، ۲۹ برنامه کارشناسی ارشد و ۳۰ دوره دکترا ارائه می دهد.

و حدود ۷۰۰۰ دانشجو دارد، و دانشجویان بین المللی را از کشورهای مختلف می پذیرد و دارای شبکه گسترده ای از بیش از ۲۵۰ دانشگاه شریک از جمله دانشگاه کالیفرنیا و سایر دانشگاه ها مانند دانشگاه نورث وسترن ، دانشگاه کرنل و دانشگاه جرج تاون است.

لازم به ذکر است پذیرش این دانشگاه از طریق آزمون های SAT، ACT، YOS صورت می گیرد و همچنین دانشگاه کوچ جزء معدود دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم و بهداشت ایران می‌باشد و فارغ‌التحصیلان این دانشگاه پس از اتمام دوره تحصیل خود می‌توانند به کشور بازگشته و مشغول به کار شوند.

برخی از رشته های این دانشگاه می توان به:

دانشکده علوم

  19500دلار سالانه

فیزیک( انگلیسی)

19500  دلار سالانه

ریاضی( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

زیست شناسی مولکولی و ژنتیک( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

شیمی( انگلیسی)

دانشکده علوم انسانی و ادبیات

19500 دلار سالانه

باستان شناسی و تاریخ هنر( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

ادبیات تطبیقی( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

روانشناسی( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

تاریخ( انگلیسی)

دانشکده حقوق

19500 دلار سالانه

حقوق( انگلیسی)

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

19500 دلار سالانه

اقتصاد( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

کسب و کار( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

روابط بین الملل( انگلیسی)

دانشکده مهندسی

19500 دلار سالانه

مهندسی کامپیوتر(انگلیسی)

19500 دلار سالانه

مهندسی الکترونیک( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

مهندسی صنایع( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

مهندسی بیوشیمی( انگلیسی)

19500 دلار سالانه

مهندسی خودرو( انگلیسی)

دانشکده پرستاری

19500 دلار سالانه

پرستاری

دانشکده پزشکی

26500 دلار سالانه

پزشکی( انگلیسی)

برای ثبت نام در این دانشگاه، ترجمه ریز نمرات دبیرستان، ترجمه مدرک دیپلم یا گواهی موقت آن، ترجمه پاسپورت، عکس 3 × 4 و درصورت داشتن مدرک زبان، اصل آن الزامی است.

از جمله امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بیمارستان های تخصصی دانشگاه
  • مرکز ورزشی فرهنگی دانشگاه
  • کتابخانه دانشگاه
  • لابراتوارهای تخصصی و کارگاه های علمی
  • خوابگاه های دانشجویی
  • امکانات بهداشتی و درمانی
  • و …

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه کوچ را دارید، با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه mlg  در ارتباط باشید تا بتوانید از بورسیه های تخفیف های پرداخت در شهریه نیز بهرمند شوید.  این تخفیف ها به شما کمک می کند تا با پرداخت شهریه مناسب، لذت تحصیل در یک دانشگاه با کیفیت را تجربه کنید.