دانشگاه بیلکنت

دانشگاه بیلکنت

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان، تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه است. شاید بتوان گفت که این دغدغه برای تمامی افراد در هر سنی وجود دارد. انتخاب یک هدف درست باید همیشه همراه با برنامه ریزی و به دور از خیال پردازی باشد تا سبب شود آینده درخشانی برای فرد رقم بخورد. تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همیشه یکی از جذاب ترین خواسته های تحصیلی است.

شاید بتوان اذعان داشت که نحوه آزمون ورودی به دانشگاه های داخل کشور یکی از مواردی است که باعث پر رنگ تر شدن این خواسته شده است. ممکن است تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای افراد رویایی باشد اما برای رسیدن به این هدف باید بهترین تصمیم گرفته شود.

یکی از کشورهایی که در سال های اخیر به مقصد تحصیلی بسیاری از افراد مبدل شده است، کشور ترکیه می باشد. این کشور به دلیل اشتراکاتی که با کشور ما دارد و نیز حضور دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، نگاه های هموطنان ما را معطوف خود ساخته است.

دانشگاه بیلکنت ترکیه با انگیزه دانشجویان و اشتیاق و کوشش در امر آموزش عالی و با کیفیت، بلافاصله رهبری را در بین دانشگاه های جهانی به دست گرفت و شهرت قابل احترامی را در بستر بین المللی برقرار کرد. امروز، بیلکنت به طور مداوم در بین بهترین دانشگاه های ترکیه و جهان قرار دارد.

بیلکنت دانشگاه جوانی است و مدت زمان طولانی از ساخت آن نمی گذرد. این دانشگاه اولین دانشجویان خود را در سال ۱۹۸۶ پذیرفت. مدیران دانشگاه معتقد بودند بهترین آموزش توسط بهترین استادان انجام می شود.

دانشگاه بیلکنت (به زبان ترکی، دانشگاه Bilkent ) دانشگاه خصوصی است که در شهر آنکارا واقع شده است. این مرکز توسط پروفسور hsan Doğramacı در سال ۱۹۸۴ و با هدف ایجاد مرکز تعالی آموزش و تحقیقات عالی تأسیس شده است.

این دانشگاه نخستین دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی بود که در کشور ترکیه تأسیس شد. نام Bilkent مخفف bilim kenti است. معنای آن به ترکی “شهر علم” است. از زمان تأسیس تا کنون به طور مداوم در بین دانشگاه های برتر ترکیه قرار گرفته است و در سال ۲۰۱۱ ، با رتبه بندی دانشگاه های جهانی به عنوان ۱۱۲مین دانشگاه برتر جهان ثبت شده است.

مقدمات تأسیس دانشگاه از سال ۱۹۶۷ و با خرید قطعه زمین در غرب آنکارا آغاز شد. در اواخر دهه ۱۹۷۰ پایه های ساختمان هایی که هم اکنون دفاتر اداری، دانشکده مهندسی و کتابخانه دارند، گذاشته شد. ساخت مکانی برای سکونت برای کارمندان دانشگاهی، کافی نت ها، خوابگاه های دانشجویی و ساختمان های مختلف دانشگاهی به سرعت انجام شد.

در این دانشگاه، هم‌اکنون 13000 دانشجو در 29 رشته کارشناسی و 58 رشته تحصیلات تکمیلی در حال تحصیل هستند. بسیاری از دانشجویان بیلکنت از بورسیه‌های تحصیلی برخوردار می‌شوند. این دانشگاه از طریق آزمون اس ای تی دانشجو می پذیرد. زبان تحصیلی این دانشگاه انگلیسی بوده و همین امر باعث شده است تا از بیش از 40 کشور دنیا به جذب دانشجوهای مستعد بپردازد.

یکی از دلایلی که بسیاری از دانشجویان دانشگاه بیلکنت ترکیه را انتخاب می‌کنند این است که این دانشگاه اقدام به جذب اساتید و هیئت علمی و دانشجویان مستعد بدون در نظر گرفتن دین، نژاد، ملیت، قومیت، رنگ و … می‌کند.

همچنین روابط بسیار خوبی با بهترین دانشگاه‌های اروپا و امریکا از طریق برگزاری سمینار، تبادل دانشجویان و اساتید، برگزاری دوره‌ها و برنامه‌های تحقیقاتی و… دارد. از جمله این دانشگاه‌ها می‌توانیم به موسسه آموزشی جورجیا، دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه میشیگان امریکا و مک گیل کانادا اشاره کرد.

دانشگاه بیلکنت ترکیه توانسته در بین سال‌های 2011 تا 2012 از طرف روزنامه‌ی تایمز رتبه 204 را در بین بهترین دانشگاه‌های جهان به خود اختصاص دهد و در همه سال توانسته رتبه بهترین دانشگاه در خاورمیانه را به دست بیاورد.

بیلکنت در سال 2017 در رتبه‌بندی موسسه qs بیلکنت را به عنوان بالاترین رتبه دانشگاه در ترکیه قرار داده است. همچنین در لیست دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم ایران قرار گرفته است و به عنوان یکی از دو دانشگاه برتر این کشور قرار گرفته است. تعداد 10 دانشكده در دانشگاه بیلکنت وجود دارد.

برخی از رشته های این دانشگاه می توان به:

دانشکده آموزش

62100 t

آموزش علوم

62100 t

آموزش زبان انگلیسی

دانشکده علوم

62100 t

فیزیک

62100 t

شیمی

62100 t

زیست مولکولی و ژنتیک

دانشکده هنرهای زیبا و معماری

62100 t

گرافیک

62100 t

طراحی داخلی

62100 t

شهرسازی

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

62100 t

اقتصاد

62100 t

علوم سیاسی

62100 t

تاریخ

62100 t

روابط بین الملل

دانشکده ا ادبیات و علوم انسانی

62100 t

فرهنگ و ادبیات آمریکا

62100 t

فلسفه

62100 t

ادبیات ترکی

دانشکده مدیریت بازرگانی

62100 t

کسب و کار

دانشکده حقوق

62100 t

حقوق

دانشکده مهندسی

62100 t

مهندسی کامپیوتر

62100 t

مهندسی الکترونیک

62100 t

مهندسی صنایع

62100 t

مهندسی خودرو

دانشکده موسیقی و تئاتر

62100 t

موسیقی

62100 t

تئاتر

دانشکده علوم کاربردی

62100 t

تکنولوژی و مدیریت اطلاعات

62100 t

گردشگری و هتل داری

برای ثبت نام در این دانشگاه، ترجمه ریز نمرات دبیرستان، ترجمه مدرک دیپلم یا گواهی موقت آن، ترجمه پاسپورت، عکس 3 × 4 و درصورت داشتن مدرک زبان، اصل آن الزامی است.

از جمله امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کتابخانه فوق غنی دانشگاه با جدیدترین منابع روز دنیا
  • آزمایشگاه‌های مجهز برای رشته‎های مختلف
  • محوطه سرسبز و بوستان‌های دانشجویی
  • کلوب‌های دانشجویی متعدد
  • سالن‌های ورزشی روباز و سربسته
  • خوابگاه‌های دانشجویی
  • بانک
  • فروشگاه
  • سالن غذاخوری و رستوران

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه بیلکنت را دارید، با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه mlg  در ارتباط باشید تا بتوانید از بورسیه های تخفیف های پرداخت در شهریه نیز بهرمند شوید.  این تخفیف ها به شما کمک می کند تا با پرداخت شهریه مناسب، لذت تحصیل در یک دانشگاه با کیفیت را تجربه کنید.