دانشگاه بغازیچی

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان، تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه است. شاید بتوان گفت که این دغدغه برای تمامی افراد در هر سنی وجود دارد. انتخاب یک هدف درست باید همیشه همراه با برنامه ریزی و به دور از خیال پردازی باشد تا سبب شود آینده درخشانی برای فرد رقم بخورد. تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همیشه یکی از جذاب ترین خواسته های تحصیلی است.

شاید بتوان اذعان داشت که نحوه آزمون ورودی به دانشگاه های داخل کشور یکی از مواردی است که باعث پر رنگ تر شدن این خواسته شده است. ممکن است تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای افراد رویایی باشد اما برای رسیدن به این هدف باید بهترین تصمیم گرفته شود.

یکی از کشورهایی که در سال های اخیر به مقصد تحصیلی بسیاری از افراد مبدل شده است، کشور ترکیه می باشد. این کشور به دلیل اشتراکاتی که با کشور ما دارد و نیز حضور دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، نگاه های هموطنان ما را معطوف خود ساخته است.

دانشگاه بغازیچی یک دانشگاه تحقیقاتی بزرگ در استانبول، ترکیه است. پردیس اصلی آن در سمت اروپایی تنگه بسفر واقع شده است. این دانشگاه دارای شش دانشکده و دو موسسه است که مدارک کارشناسی را ارائه می‌دهند  و شش مؤسسه نیز مدارک تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهند. به طور مرسوم، زبان آموزش اکثر رشته‌ها انگلیسی است. علیرغم این واقعیت که هیچ بیانیه رسمی وجود ندارد، دانشگاه نیز به عنوان «دانشگاه بسفر» نیز شناخته می‌شود.

این دانشگاه که در سال 1863 با نام کالج رابرت تأسیس شد، اولین مؤسسه آموزش عالی آمریکایی است که در خارج از ایالات متحده تأسیس شد. گرچه با اینکه امروزه کاملاً تحت مدیریت ترکیه است، همچنان پیوندهای قوی با سیستم آموزشی آمریکا دارد. به همین جهت، این دانشگاه گزینه‌ای مناسب برای تحصیل در ترکیه است.

دانشگاه بغازیچی به طور مداوم در بالاترین رتبه در ترکیه قرار می‌گیرد و بیشترین تعداد متقاضی را از طریق آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه می‌پذیرد. این نرخ پذیرش، بغازیچی را به دانشگاه دولتی منتخب ترکیه تبدیل کرده است و این دانشگاه به خاطر سطح علمی بالایش در ردیف الف دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم است. در حال حاضر این دانشگاه بیش از 17 هزار دانشجو دارد.

رشته‌های معروف این دانشگاه، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی کامپیوتر و مهندسی صنایع هستند. جالب است بدانید که برای ثبت نام در این رشته‌ها در دانشگاه بغازیچی تنها 800 نفر برتر از حدود 1.8 میلیون شرکت کننده در آزمون ورودی سالانه پذیرفته می‌شوند. برای پذیرش در سایر رشته‌های تحصیلی، معمولاً باید دانشجو جزء 1%  نفرات برتر آزمون ورودی دانشگاه باشند. این به دانشگاه بغازیچی اجازه می‌دهد تا دانشجویان برتر و با بالاترین امتیاز را جذب کند.

متقاضیان بین المللی برای اخذ پذیرش در دانشگاه بغازیچی باید در آزمون ست (SAT ) و یا (ACT) شرکت کرده و بتوانند حداقل نمره قبولی را کسب کنند. همچین برای متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز آزمون جی آر ای (GRE) در نظر گرفته شده است. پس از قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بغازیچی داوطلبان باید مدارک مورد تقاضا را تهیه کرده و به دپارتمان اداری دانشگاه ارسال کنند.

بغازیچی که از برترین دانشگاه های ترکیه به شمار می‌آید، در رتبه‌بندی جهانی World University Rankings سال ۲۰۲۱، رتبه ۶۰۱ امین دانشگاه جهان را از آن خود کرد. این عدد در سال ۲۰۱۹ معادل ۵۰۱ جهانی بود. این رنکینگ بررسی می‌کند که دانشگاه چقدر ایده جدید تولید کرده، اعتبار آن در سرتاسر جهان چقدر است و تا چه حد در زمینه‌های علمی و دانشگاهی حرف برای گفتن دارد.

همچنین در رتبه‌بندی QS World University Rankings که یکی از برترین رنکینگ‌های بین‌المللی است و میزان محبوبیت و عملکرد دانشگاه را در سراسر جهان برآورد می‌کند، رتبه ۶۵۱ را به دست آورد. رتبه این دانشگاه در سال ۲۰۱۹ معادل ۵۷۱ برآورد شده بود.

مهم‌ترین انگیزه‌هایی که سالانه دانشجویان را از سراسر جهان به سوی کشور ترکیه می‌کشاند، تحصیل نسبتاً ارزان و باکیفیت در دانشگاه های ترکیه، با امکان بورسیه تحصیلی است. همچنین کمک هزینه ماهیانه، پوشش هزینه‌های خوابگاه و شهریه، بیمه درمانی و پرداخت هزینه‌های سفر از جانب برخی از دانشگاه‌های این کشور نیز از جمله امکانات این دانشگاه هاست.

برخی رشته های این دانشگاه به شرح زیر است:

دانشکده ی آموزش

7128 t

کامپیوتر و تکنولوژی آموزشی

7128 t

آموزش پایه

7128 t

آموزش زبان خارجی

7128 t

علوم تربیتی

دانشکده ی علوم و ادبیات

11880 t

زبان های عربی و ادبیات

11880 t

زبان شناسی

11880 t

فیزیک

11880 t

ریاضی

11880 t

روانشناسی

11880 t

تاریخ

11880 t

زبان و ادبیات ترکی

دانشکده ی حقوق

14256 t

حقوق

دانشکده ی اقتصاد و علوم اداری

7128 t

اقتصاد

7128 t

کسب و کار

7128 t

علوم سیاسی و روابط بین الملل

دانشکده ی مهندسی

11880 t

کامپیوتر

11880 t

الکترونیک

11880 t

صنایع

11880 t

عمران

11880 t

شیمی

11880 t

مکانیک

دانشکده ی علوم کاربردی

7128 t

مدیریت گردشگری

7128 t

تجارت بین الملل

7128 t

مدیریت سیستم های اطلاعات

برای ثبت نام در این دانشگاه، ترجمه ریز نمرات دبیرستان، ترجمه مدرک دیپلم یا گواهی موقت آن، ترجمه پاسپورت، عکس 3× 4 و درصورت داشتن مدرک زبان، اصل آن الزامی است.

از جمله امکانات دانشگاه بغازیچی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکانات مسکونی دانشگاه
  • کتابخانه‌های دانشگاه
  • خدمات پزشکی دانشگاه
  • امکانات ورزشی
  • خدمات دانشجویی
  • خدمات ICT
  • فعالیتهای فرهنگی

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه بغازیچی را دارید، با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه mlg  در ارتباط باشید تا بتوانید از بورسیه های تخفیف های پرداخت در شهریه نیز بهرمند شوید.  این تخفیف ها به شما کمک می کند تا با پرداخت شهریه مناسب، لذت تحصیل در یک دانشگاه با کیفیت را تجربه کنید.