دانشگاه اگه

اگه دانشگاه

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان، تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه است. شاید بتوان گفت که این دغدغه برای تمامی افراد در هر سنی وجود دارد. انتخاب یک هدف درست باید همیشه همراه با برنامه ریزی و به دور از خیال پردازی باشد تا سبب شود آینده درخشانی برای فرد رقم بخورد. تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همیشه یکی از جذاب ترین خواسته های تحصیلی است.

شاید بتوان اذعان داشت که نحوه آزمون ورودی به دانشگاه های داخل کشور یکی از مواردی است که باعث پر رنگ تر شدن این خواسته شده است. ممکن است تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای افراد رویایی باشد اما برای رسیدن به این هدف باید بهترین تصمیم گرفته شود. یکی از کشورهایی که در سال های اخیر به مقصد تحصیلی بسیاری از افراد مبدل شده است، کشور ترکیه می باشد. این کشور به دلیل اشتراکاتی که با کشور ما دارد و نیز حضور دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، نگاه های هموطنان ما را معطوف خود ساخته است.

دانشگاه اژه از برترین دانشگاه های ترکیه است و مقصد و هدف بسیاری از دانشجویان ترک و خارجی می باشد. دانشگاه اژه در سال ۱۹۵۵ در حالی که تنها شامل دو دانشکده پزشکی و کشاورزی بود، آغاز به کار کرد . این دانشگاه دولتی که چهارمین دانشگاه قدیمی در ترکیه به حساب می آید در برنوای ازمیر است. هم اکنون این دانشگاه با ۳۱۸۵ استاد شامل 15 دانشکده، ۶ مدرسه ، ۹ موسسه و ۳۶ مرکز تحقیقاتی است و همانند سایر دانشگاه های برتر ترکیه سعی در پیشرفت علمی و آموزشی و رقابت با برترین دانشگاه های جهان را دارد.

رقابت زیادی بر سر گرفتن پذیرش دانشگاه اگه یا اژه وجود دارد. از جمله دلایل این رقابت، شهریه‌های پایین، کیفیت بالای تحصیل، برنامه‌های پژوهشی متعدد، برنامه‌های فوق برنامه و غیر درسی و فرصت‌های تبادل دانشجو است. در میان دانشگاه‌های رده بالا، میزان خروجی تحقیقاتی دانشگاه اگه ترکیه را عالی (high) اعلام کرده‌اند. پس جای تعجب ندارد، اینکه شما نیز به فکر رفتن به دانشگاه اژه در ازمیر باشید.

دانشگاهی که اکنون یکی از بهترین دانشگاه‌های ترکیه به حساب می‌آید. در این دانشگاه رشته های زیاد و متنوعی هم چون پزشکی، عمران ،روان شناسی ، زبان های خارجی ، فلسفه، مدیریت، معماری، تاریخ، محیط زیست، ریاضی و فیزیک و … با برترین اساتید و مسئولین آموزشی تدریس می شود.

دانشگاه اژه که از بهترین دانشگاه های تحقیقاتی ترکیه به شمار می رود،  در تمامی مقاطع تحصیلی کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می گیرد. زبان آموزشی در این دانشگاه نیز ترکی و انگلیسی است.

دانشگاه اژه در سال ۲۰۱۸ موفق به کسب رتبه‌ ۶۱۶ بهترین دانشگاه‌های جهان شد و در سال ۲۰۲۱ این دانشگاه رتبه ۷۱۸ را از ۱۴۱۷۸ دانشگاه دنیا به خود اختصاص داد. همچنین این دانشگاه دارای رنک ۱۲۲ در بین دانشگاه‌های برتر آسیا است و رتبه  ۹ را درمیان دانشگاه‌های ترکیه دارد دارد و از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران برای تحصیل دانشگاهی است.

دانشجویان خارجی جهت ادامه تحصیل در این دانشگاه موظف به شرکت در آزمون YOS و بدست آوردن امتیاز و نمره بالا هستند. همچنین با شرکت در آزمون SAT و کسب نمره بالای ۱۱۰۰ هم میتوانید در این دانشگاه پذیرش بگیرید. جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالا نیازمند داشتن مدرک آیلتس یا تافل می باشید. هم چنین تمامی سوابق تحصیلی باید ترجمه شده و به آموزش دانشگاه برسد . با وجود اینکه زبان تدریس و آموزش در این دانشگاه انگلیسی و ترکی است اما دانشجویان موظف به تقویت زبان ترکی خود نیز هستند.

برخی از رشته های این دانشگاه می توان به:

دانشکده کشاورزی

7304 t

سازه های کشاورزی و آبیاری

7304 t

محصولات زراعی

7304 t

زئوتکنیک

دانشکده شیلات

9194 t

مهندسی شیلات

دانشکده ارتباطات

3445 t

تبلیغات

3445 t

روابط عمومی

دانشکده دندانپزشکی

13396 t

دندانپزشکی

دانشکده اقتصاد و علوم اداری

5520 t

مدیریت کسب و کار

5520 t

روابط بین الملل

دانشکده آموزش

3679 t

آموزش هنر

3679 t

آموزش پیش دبستانی

3679 t

آموزش علوم

3679 t

آموزش زبان ترکی

دانشکده مهندسی

7304 t

مهندسی پزشکی

7304 t

مهندسی عمران

7304 t

صنایع غذایی

7304 t

مهندسی نساجی

دانشکده علوم بهداشتی

3679 t

مامایی

دانشکده نامه

3679 t

تاریخ هنر

3679 t

جغرافیا

3679 t

روانشناسی

3679 t

باستان شناسی آسیا

دانشکده پرستاری

3679 t

پرستاری

دانشکده داروسازی

13396 t

داروسازی

دانشکده علوم

4591 t

بیوشیمی

4591 t

ریاضی

4591 t

آمار

دانشکده علوم ورزشی

3679 t

آموزش مربیگری

3679 t

مدیریت ورزشی

دانشکده هنر، طراحی و معماری

4140 t

طراحی بصری

دانشکده پزشکی

37138 t

پزشکی

برای ثبت نام در این دانشگاه، ترجمه ریز نمرات دبیرستان، ترجمه مدرک دیپلم یا گواهی موقت آن، ترجمه پاسپورت، عکس 3 × 4 و درصورت داشتن مدرک زبان، اصل آن الزامی است.

از جمله امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کتابخانه
  • تکنولوژی
  • خوابگاه
  • رستوران
  • کافه تریا و بوفه
  • جشن‌های هنری و ورزشی
  • سالن‌های ورزشی متعدد و زمین‌های بازی برای والیبال، بسکتبال، ژیمناستیک
  • استخرهای سرپوشیده و روباز

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه اگه را دارید، با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه mlg  در ارتباط باشید تا بتوانید از بورسیه های تخفیف های پرداخت در شهریه نیز بهرمند شوید.  این تخفیف ها به شما کمک می کند تا با پرداخت شهریه مناسب، لذت تحصیل در یک دانشگاه با کیفیت را تجربه کنید.