دانشگاه آنکارا

دانشگاه آنکارا

یکی از دغدغه های بزرگ دانش آموزان، تحصیل در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه است. شاید بتوان گفت که این دغدغه برای تمامی افراد در هر سنی وجود دارد. انتخاب یک هدف درست باید همیشه همراه با برنامه ریزی و به دور از خیال پردازی باشد تا سبب شود آینده درخشانی برای فرد رقم بخورد. تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور همیشه یکی از جذاب ترین خواسته های تحصیلی است.

شاید بتوان اذعان داشت که نحوه آزمون ورودی به دانشگاه های داخل کشور یکی از مواردی است که باعث پر رنگ تر شدن این خواسته شده است. ممکن است تجربه زندگی و تحصیل در خارج از کشور برای افراد رویایی باشد اما برای رسیدن به این هدف باید بهترین تصمیم گرفته شود. یکی از کشورهایی که در سال های اخیر به مقصد تحصیلی بسیاری از افراد مبدل شده است، کشور ترکیه می باشد. این کشور به دلیل اشتراکاتی که با کشور ما دارد و نیز حضور دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا، نگاه های هموطنان ما را معطوف خود ساخته است.

دانشگاه آنکارا یکی از دانشگاه‌های کشور ترکیه است که در شهر آنکارا قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۶ تأسیس شد. اولین موسسه‌ی آموزش عالی بعد از جمهوری مدرن ترکیه به شمار می‌آید. این موسسه یک دانشگاه دولتی است و این دانشگاه ۴۰ برنامه فنی و حرفه ای، ۱۲۰ برنامه کارشناسی و ۱۱۰ برنامه تحصیلات تکمیلی را ارائه می‌دهد.

دانشگاه آنکارا در مجموع ۶۵۳۵۰ دانشجو دارد که در این میان ۳۱۲۷ دانشجوی بین‌المللی علاقمند به تحصیل در ترکیه در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند همچنین در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۱۹ که توسط مؤسسه QS انجام شده ‌است دانشگاه آنکارا در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر قرار دارد و هفتمین دانشگاه برتر ترکیه می‌باشد.

این دانشگاه رشته‌های مختلف و زمینه‌های علمی و هنری گوناگون را برای تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌کند. دانشجویان می‌توانند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و مقطع دکترا به تحصیل در رشته  و شاخه‌ی مورد علاقه‌ی خود بپردازند. همچنین این دانشگاه امکان تحصیل از راه دور را برای آن دسته از دانشجویانی که امکان حضور فیزیکی در کلاس‌های درسی را ندارند، فراهم می‌کند دارد و از جمله دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران برای تحصیل دانشگاهی است.

شما از 4 راه مختلف می توانید برای پذیرش در دانشگاه آنکارا اقدام کنید. آزمون یوس 2021، آزمون SAT، پذیرش بدون کنکور و بورسیه تحصیلی.

بیشتر متقاضیان بین المللی آزمون یوس را برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه انتخاب می کنند. بیشتر ظرفیت دانشجویان بین المللی از این طریق پر می شود. آزمون اس ای تی دومین گزینه برای دانشجویان بین المللی می باشد، از طریق این آزمون نیز دانشجویان زیادی از کشور های دیگر در دانشگاه Ankara پذیرش می شود. ظرفیت دانشگاه برای دانشجویانی که از طریق پذیرش بدون کنکور و بورسیه تحصیلی اقدام می کنند کمتر از دو گزینه اول می باشد.

دانشکده‌های این دانشگاه عبارت هستند از: آموزش از راه دور ، زبان، تاریخ و جغرافیا ، دندانپزشکی ، داروسازی ، علوم تربیتی ، علوم پایه ، هنرهای زیبا ، پرستاری ، حقوق ، الهیات ، ارتباطات ، مهندسی ، علوم بهداشتی، علوم سیاسی ، علوم ورزشی ، پزشکی ، علوم کاربردی ، دامپزشکی ، کشاورزی

برخی از رشته های این دانشگاه می توان به:

آموزش از راه دور

6000 t

تجارت الکترونیک

6000 t

روابط عمومی

6000 t

تاریخ هنر

6000 t

رادیو و تلویزیون و سینما

زبان، تاریخ و جغرافیا

6050 t

باستان شناسی

6050 t

فلسفه

6050 t

جامعه شناسی

دندانپزشکی

26400 t

دندانپزشکی

داروسازی

24200 t

داروسازی

24200 t

داروسازی( انگلیسی)

علوم تربیتی

10450 t

راهنمایی و مشاوره

10450 t

علوم کامپیوتر

علوم پایه

8250 t

نجوم

8250 t

شیمی( انگلیسی)

هنرهای زیبا

8800 t

میراث فرهنگی و مرمت آثار

پرستاری

8800 t

پرستاری

حقوق

13200 t

حقوق

الهیات

8250 t

الهیات

ارتباطات

8800 t

روزنامه نگاری

8800 t

رادیو، تلویزیون و سینما

مهندسی

13200 t

مهندسی الکترونیک( انگلیسی)

13200 t

مهندسی ژنوفیزیک( انگلیسی)

13200 t

مهندسی صنایع غذایی

علوم بهداشتی

8250 t

مددکاری اجتماعی

8250 t

پروتز

علوم سیاسی

8800 t

اقتصاد

8800 t

روابط بین الملل

علوم ورزشی

8250 t

تربیت بدنی

پزشکی

40000 t

پزشکی

علوم کاربردی

8800 t

توسعه مدیریت

دامپزشکی

17600 t

دامپزشکی

کشاورزی

8800 t

اقتصاد کشاورزی

8800 t

مهندسی آب

مدارک اولیه‌ی لازم برای ارسال درخواست پذیرش تحصیلی عبارت هستند از:

 • ارائه‌ی مدرک تحصیلی مقطع قبلی به همراه ترجمه‌ی رسمی آن به زبان ترکی
 • ارائه‌ی ریز نمرات مقطع تحصیلی قبلی به همراه ترجمه‌ی رسمی به زبان ترکی
 • ارائه‌ی مدرک معتبر زبان ترکی یا مدرک معتبر زبان انگلیسی
 • دریافت فرم مربوط به ثبت نام و تکمیل صحیح و کامل آن
 • پرداخت هزینه‌های تعیین شده برای ثبت نام
 • رزومه تحصیلی
 • ارائه‌ی تصویر صفحات گذرنامه
 • ارائه‌ی عکسی که در سال جاری گرفته شده و با ظاهر کنونی داوطلب و عکس گذرنامه همخوانی داشته باشد
 • آن دسته از داوطلبانی که دو تابعیته هستند، باید مدارک مربوط به ملیت اول خود را ارائه کنند.

از جمله امکانات این دانشگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک هزینه‌های تحصیلی متنوع
 • کتابخانه دانشگاه
 • خوابگاه‌ دانشگاه
 • مجتمع تفریحی و ورزشی
 • مراکز درمانی دانشگاه

اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آنکارا را دارید، با کارشناسان تحصیل در ترکیه مجموعه mlg  در ارتباط باشید تا بتوانید از بورسیه های تخفیف های پرداخت در شهریه نیز بهرمند شوید.  این تخفیف ها به شما کمک می کند تا با پرداخت شهریه مناسب، لذت تحصیل در یک دانشگاه با کیفیت را تجربه کنید.